środa, 16 września 2020

Koszulka lidera ?

Opisana sytuacja jest prawdziwa.
Lekcja religii w klasie 5.
Jeden z uczniów wchodzi do sali w koszulce z napisem JE*AĆ PIS.
Jest to uczeń hałaśliwy, często przeszkadzający w lekcji.
Po zajęciu miejsc przez kolegów z klasy zaczyna zaczepiać innych uwagami : kto lubi PiS jest głupi, oni rozdają tylko kasę, ręka w górę, kto głosował na PiS...

Młoda katechetka, delikatna dziewczyna z rumieńcem na twarzy próbuje przywołać go do porządku, tłumacząc, że to raczej sprawy dorosłych, że nie wolno używać brzydkich wyrazów, ani nikim gardzić, nawet jeśli ma się inne poglądy.

Chłopak głuchy na Jej uwagi rzuca tylko klasie hasło - kto NIE jest za PiSem, niech siedzi cicho i nie gada!
Klasa momentalnie zamilkła, cisza jak makiem zasiał i tak młoda katechetka, dzięki niesfornemu wychowankowi miała spokój na zajęciach jak nigdy.

Oczywiście nie trwało tak całą lekcję.
Prowodyr znudził się szybko i zarządził po 20 minutach, że teraz to już można gadać, na szczęście zmienił temat.

A teraz kilka osób ma zagwozdkę, co z tym fantem zrobić.
Ot, takie szkolne życie...

113 komentarzy:

 1. Tak się wciąga w politykę dzieci. Przecież rodzice zabierają je na te marsze, protesty inne takie. Ze dwa lata temu głośna sprawa z YT - tatuś uczący synka kilkuletniego słów że Kaczyński to ch...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inny tatuś uczy tego samego o Tusku.

   Usuń
  2. Widocznie obaj tatusiowie to "ch***".

   Usuń
  3. Dzień dobry
   Nie wiem czego uczył tatuś, natomiast filmik z marszu równości, w którym matka, przeciwniczka LGBT (chyba przykładna katoliczka?) składała swojej kilkuletniej córeczce paluszki w FUCKa na powitanie uczestników marszu przemówił do mnie bardziej niż jakiekolwiek doniesienia o tatusiu uczącym dziecko brzydkich słów.
   Jeden gest więcej znaczy niż 1000 słów!

   Krzysztof z Gdańska

   Usuń
  4. W Częstochowie pod Jasną Górą tez niewybredne gesty widywano i słowa słyszano, dziwi to ciągle i jednocześnie nie dziwi...

   Usuń
 2. Klik dobry:)
  Chyba... Nic już nie da się z tym zrobić. Za daleko wszystko zaszło.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że tak, ręce opadają na to wszystko...

   Usuń
 3. Zabrać dzieciakom internet, wyłączyć telewizory!? Niemożliwe do realizacji - krańcowe zachowania naśladują nieletni, bo mają wzorce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy pytam, to wiadomości w TV nie oglądają, chyba że rodzice mają włączony odbiornik i mimo woli dociera...to raczej te dyskusje u cioci na imieninach.

   Usuń
 4. Przypomina mi się piosenka Pokory z kabaretu Olgi Lipinskiej- ...sam tego chciałeś Grzegorzu Dyndało...

  OdpowiedzUsuń
 5. to zaiste jest okropne, gdy młode, delikatne dziewczyny marnują się jako katechetki...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? A niektóre jeszcze musza uczyć o seksie, z rumieńcem na twarzy...

   Usuń
 6. I pewnie koszulkę dostał od rodziców. ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. co zrobić? ... teraz po fakcie to już nic skoro nauczycielka wątpliwy pedagog na bieżąco nie potrafiła stawić czoła sytuacji ... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak surowo bym jej nie oceniała, bo co w zasadzie mogła zrobić?

   Usuń
 8. I to nauczyciel właśnie, zostaje z tym sam na sam... I z tysiącem podobnych i niepodobnych przypadków, wynikających z fundamentalnych zaniedbań środowisk domowych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, powiem Ci, że książki można pisać o tym i owym...

   Usuń
 9. Mój brat jako nastolatek kupił sobie bransoletki "Spieprzaj dziadu", popierałam i sama taką miałam. ;)
  Ale zacietrzewienie tego dziecka z Twojej historii przeraża, podobnie jak byłoby w drugą stronę... Ale też to działa tak samo, jakby powiedział, że niech się nie odzywa, kto nie jest za Ruchem czy Wisłą, czyli po prostu jakiś wróg musi być.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, kiboli też mamy, tylko innym zespołom kibicują...

   Usuń
 10. :):):):):):) czy to już ta "ściana" wychowawcza?

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałem niedawno o podobnej historii, kiedy to katecheta nie radził sobie z takim uczniem. Pofatygował się do jego domu porozmawiać z rodzicami. Zgadnij jaki był efekt tej wizyty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odszedł z kapłaństwa?

   Eeee to taki żart

   Obstawiam zbiorową popijawę z ojcem albo zrzucenie ze schodów i poszczucie psem (w zależności od tego jaki sposób prowadzenia rozmowy przyjął pan katecheta) :)

   Pozdrawiam

   Krzysztof z Gdańska

   Usuń
  2. Wolę nie zgadywać, propozycje Krzysztofa prawdopodobne bardzo.

   Usuń
  3. Krzysztofie, byłeś blisko, bo rodzina okazała się patologiczna. Efektem tej wizyty było to, że katecheta polubił i zaprzyjaźnił się z chłopcem.

   Usuń
 12. Szkolne życie, jak to życie zawsze w nim były jakieś problemy.
  Historia moja i mojej klasy sprzed przeszło 40 laty.
  Pierwsza klasa technikum budowlanego na bazie zawodówki. W klasie 20 chłopa i 8 dziewczyn. Za wychowawczynię dano nam młodą delikatną dziewczynę tuż po studiach. A wchodził wtedy w życie kodeks ucznia akurat, bardzo byliśmy tym przejęci i uczuleni na tym punkcie.
  Lekcja fizyki, a na niej ma być zapowiedziana klasówka z fizyki, my już jedną klasówkę w tym dniu mieliśmy. Na przerwie więc kupujemy kwiaty, wchodzimy do klasy, stajemy przy swoich ławkach a oddelegowanych dwóch kolegów podchodzi do nauczycielki i wręczając kwiaty prosi aby przełożyć klasówkę. Nauczycielka kategorycznie odmawia, poleca nam siąść i wyjąć kartki. I wtedy ktoś rzuca w przestrzeń: WYCHODZIMY.
  No i wyszliśmy...
  Co to się DZIAŁO, co to się działo!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Afera z piorunami, zebranie wszystkich uczniów wraz z rodzicami.
  Rozwiązano nam klasę i musieliśmy starać się o ponowne przyjecie do szkoły. Dwóch kolegów którzy mieli dużo ocen niedostatecznych nie przyjęto ponownie. Młodziutka wychowawczyni straciła wychowawstwo i chyba w następnym roku zrezygnowała ze szkolnictwa.
  Pracowałam jako nauczyciel z dziećmi przedszkolnymi, dlatego wiem, że jest to bardzo ciężka i odpowiedzialna praca. Nauczycielami powinni zostawać ludzie z pasją i charyzmą, wtedy radzili by sobie o wiele lepiej ze szkolnymi problemami niż nauczyciele z konieczności, czyli tacy którzy w oświacie wylądowali przez przypadek.
  A jak jest wszyscy wiemy i dlatego życie szkolne wygląda tak jak opisała Jotka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj problemy wychowawcze przerastają nawet nauczycieli z powołania i z doświadczeniem, dodaj do tego postawę niektórych rodziców - coraz więcej ludzi odchodzi z zawodu z powodu takich problemów właśnie...

   Usuń
 13. Nooo, poprosiłabym rodziców do szkoły w tempie ekspresowym.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawostka. Słyszałem podobną opowieść z księdzem w roli głównej. Inspiratorem był dziadek :D
  Mówi chłopaczek do księdza no że chce zostać księdzem. A dlaczego? - pyta klecha. W odpowiedzi: bo chciałem zamienić serce na skarbonkę. Było to podczas chodzenia po kolędzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdy ja zapytałam kiedyś ucznia klasy 8 dlaczego chce zostać księdzem, odpowiedział, że to fajna fucha, człek się nie narobi, a żyje w luksusie...

   Usuń
 15. Nie wiedzialam ze w Polsce istnieje nauczyciel-katecheta.
  Zdumiewajace ze uczen moze i terroryzuje nauczyciela i cala klase, choc to moze zbyt mocne okreslenie.
  Wcale mi sie nie podoba taka wolnosc, brak dyscypiliny, poczucia iz w koncu do szkoly uczeszcza sie w jakims celu, kompletne ignorowanie nauczyciela i zasad zachowania sie. Niczego dobrego to na przyszlosc nie wrozy.
  Wiesz co? Gdy widze jak sie swiat zmienil podczas mych 72 lat zycia to poniekad dobrze ze sie konczy.......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele swoich obowiązków rodzice scedowali na szkołę, a z niektórymi współpraca opiera się na realizacji kolejnych roszczeń i wyjaśnianiu skarg.
   Wielu uczniów nie chodzi do szkoły, bo matce żal budzić dziecko na ósmą...

   Usuń
 16. Dzień dobry
  Zacznijmy od początku: CO ROBIŁA DELIKATNA DZIEWCZYNA NA STANOWISKU KATECHETKI?
  Pismo Święte (zwłaszcza stary testament) jest księgą wręcz ociekającą przemocą, seksem, wręcz czystkami etnicznymi (historia zdobycia Jerycha) i dlatego delikatna osoba nie powinna W OGÓLE brać się za ten przedmiot. Jeśli jest delikatna, powinna zmienić kierunek i zająć się np. WFem, który w dzisiejszych czasach jest w sam raz dla delikatnych panienek (80% klasy ma orzeczenie zwalniające z zajęć ;))...
  Jeśli jednak wybrała taki przedmiot (może na niczym innym, poza bajkami, się nie znała) to powinna OD RAZU próbować zakumplować się z klasą, może być klasowa wycieczka w plener albo wspólne palenie jointa (to żart ;)), natomiast największego rozrabiakę należy od razu zaangażować do pomocy w zajęciach (np kierowanie ćwiczeniami w grupie). tak robił kiedyś Janusz Korczak z doskonałym rezultatem...
  Jeśli więc pani katechetka (podobno mająca kwalifikacje pedagogiczne) nie radzi sobie z grupą, to powinna zmienić zawód - może praca w TVPiS przy boku pani Ogórek byłaby lepszym zajęciem?
  Kto wie?

  Krzysztof z Gdańska
  (w przeszłości nauczyciel przez ok. 10 lat)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Diagnoza przydatna ogólnie, ale gdy poznaje się dopiero klasy i zaczyna pracę, to wiele musi się ta młoda katechetka jeszcze nauczyć...a uczeń wszak chodzi na religię by pogłębiać wiarę, a nie poglądy polityczne.

   Usuń
  2. Krzysztofie z Gdańska, chyba musimy spalić razem jakiegoś jointa, bo my się świetnie rozumiemy /to już zauważyłem już wcześniej u mnie/... bo co jest najważniejsze w tej całej historii?... dupencja... rotfl...
   p.jzns :)

   Usuń
 17. Dobre :D Szkoda, że nie podziałało na całą lekcję. Pewnie wielu nauczycieli kusiłoby tak nieładnie tę politykę zastosować :P
  A tak na poważnie zachowanie uczniów bywa straszne... Coraz mniej szacunku. Ta koszulka też... Rodzice nie widza jak się ubiera? Sami mu dali taką koszulkę? Ja w tym wieku kompletnie nie interesowałam się polityką i myślę, że to dobrze. Za wcześnie by zatruwać sobie mózg tym wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idąc do pracy widziałam ucznia z plecakiem szkolnym, a na koszulce napis - szkoła jak kibel, chodzę bo muszę!

   Usuń
 18. To takie dość zawoalowane skojarzenie, ale zapewne wszyscy pamiętają jak filmowy Marek Kondrad nauczył papugę mówić: "Kaiser idiot" po zadaniu jej pieprzu odpowiednią ręką. Skutek został osiągnięty, ale czy warto nad tym dłużej się zastanawiać? Już od dawna edukacja, a raczej szkolnictwo leży na bruku i nikt nawet nie zamierza się pochylać, czy chociaż zatrzymać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, zadławia nas biurokracja i kolejne procedury, tony papierów i wymagań, a innowacje poszły w las...

   Usuń
  2. nie Marek Kondrat, tylko Jacek Sas-Uhrynowski :P

   Usuń
 19. Niestety nie wygramy z tym, bo raz, że szkoła dla bardzo niewielu jest autorytetem, a po drugie jest taki "trynd", że za paskudne słowa i gesty się nie odpowiada, to niby czemu w sumie dziecko ma ponosić konsekwencje. Jeśli prezydent nazywa ludzi ideologią, jeżeli lichockiej za obelżywy gest anuluje się karę, jeśli Margot po poręczeniu za nią przez osoby godne zaufania po opuszczeniu więzienia pierwszą rzeczą jaką robi jest pokazanie środkowego palca (dla mnie to gest skierowany także do tych, którzy za nią poręczyli), jeżeli singiel biskup Krakowa piętnuje innych (rozumiem, że nie księży) singli za to, że nie zakładają rodzin, to czy można nawet najhałaśliwszego chłopca rzucać kamieniem. Owszem, można próbować, tłumaczyć postawić go w roli osoby głosującej na pis... taka gra polegająca na odwróceniu ról... może to da jakiś pozytywny skutek, ale generalnie żyjemy w czasach kompletnego braku odpowiedzialności, więc marnie to widzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykład idzie z góry, teraz nawet sądy wydają opinie, nie wyroki, bo jeden z drugim wiedzą lepiej...

   Usuń
 20. Jeśli chodzi o politykę to dorośli często zachowują się poniżej pasa... Nawet na blogach... Więc co się dziwić dzieciom? Nie widzę problemu. Bo problem nie w dzieciach, tylko w dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 21. Dla mnie najgorsze w tym wszystkim jest jednak brak respektu tego ucznia do prowadzącej zajęcia. I nie ma znaczenia kim był nauczyciel. To nie jest dobre gdy jeden uczeń może terroryzować całą klasę. A polityka w szkole to rzecz niedopuszczalna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niestety coraz częstsze przypadki, ale jak ma być inaczej, gdy uczeń jest najważniejszy, a rodzice klientami usług edukacyjnych.

   Usuń
 22. Dzieci powtarzają nierozumiejąc wielu zachowań dorosłych.. Skoro w domu tak mówią, to widać nie ma w tym nic złego. Przecież wystarczy popatrzeć w co bawią się dzieci w przedszkolu czy młodszych klasach, jak odzywają się do siebie... Kopia domu rodzinnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, aż strach czasem podsłuchiwać dzieciaki w czasie zabawy...

   Usuń
 23. Religia powinna być nauczana tylko i wyłącznie w kościele. W szkole to powinno być RELIGIOZNAWSTWO.
  Dzieci to wierne odbicie tego co się dzieje w domu- tego o czym mówią i jak mówią.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niesamowite, że młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi sytuacji w jakiej się znajdujemy. Aczkolwiek, kto pozwolił temu dziecku iść w takiej koszulce do szkoły?
  Zapraszam: czytanko.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten uczeń na pewno nie jest świadomy, młodzież w szkołach średnich już bardziej...
   Kto pozwolił, kto kupił?

   Usuń
  2. A tutaj muszę przyznać, że to zależy od otoczenia i rodzeństwa. Mój najmłodszy brat, który chodzi do podstawówki, oczywiście nie jest obeznany z całą sytuacją, ale słuchając moich rozmów z rodzeństwem gdzieś sam zaczął się interesować i zadawać pytania, no i zauważać, że coś jest nie tak. Więc myślę że tutaj nie ma co kategoryzować. Jak jest ktoś kto pokaże i wytłumaczy, to młodsza osoba to też zacznie zauważać :D

   Usuń
  3. Nie upieram się, ale 11 lat to chyba trochę za wcześnie na politykowanie...

   Usuń
 25. To wydarzenie potwierdza to, co wielokrotnie powtarzam - że młodzież uczy się obserwując nas, a nie słuchając naszego gderania. Szkoda, że ten chłopak ma takich słabych rodziców. Źle wylosował i to niestety czasem waży na całym życiu. Mówię to jako osoba, która spokojnie w opisie bloga mogłaby mieć ***** ***. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Złe losowanie jest udziałem wielu naszych uczniów, zbyt wielu...

   Usuń
 26. Dzieci jak papugi często powtarzają bezmyślnie to, co usłyszą. Ale jak dzieciak nosi taką koszulkę to rodzice chyba akceptują takie słownictwo. Budujące to to nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 27. Wow. Albo rośnie lider, albo strach się bać. Mam nadzieję, że jednak mu to minie. Albo zostanie politykiem. Myślę, że to też gdzieś zobaczył, nie wziął sobie tego ot tak z głowy. No cóż, można się ze sobą nie zgadzać, ale po co kłótnie, brzydkie słowa, zszargane nerwy, a tak zazwyczaj kończą się rozmowy o polityce, dlatego ja nie rozmawiam zbyt wiele na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To też prawda, w większości rozmowy o polityce kończą się kłótniami...

   Usuń
 28. Witaj, Jotko.

  Myślę, że jedenastolatek terrorysta ewidentnie potrzebuje fachowej konsultacji, która coś da, jeśli rodzina będzie współpracować...
  Natomiast nauczycielom zredukowano "środki perswazji", niewiele proponując w zamian. Nie propaguję tu kar fizycznych i psychicznego znęcania się. Mówię o tym, że młodzi ludzie nie są należycie przygotowywani do tego zawodu. Ten brak przygotowania w połączeniu z brakiem doświadczenia (co na początku jest oczywiste) i, często, pasji - przynosi opłakane skutki...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Środki perswazji są dziś praktycznie żadne, a wymagania ze wszystkich stron coraz większe...

   Usuń
 29. Wszystko to, co dzieje się w domach, dzieci przenoszą do szkoły i chyba nawet nie można ich za to winić. Czasem przeraża mnie to wszystko, bo to jest jakaś droga do nikąd...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też przeraża skala i śmiałość młodych ludzi, żadnych zahamowań.

   Usuń
 30. Odpowiedzi
  1. Sęk w tym, że dziś uczniowie nie boją się nawet dyrektora:-(

   Usuń
 31. Czyżby kłaniała się socjalizacja wtórna w praktyce? Aż boję się wracać do Oratorium. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w Oratorium dzieciaki mniej zaangażowane politycznie?

   Usuń
 32. @_@ Ale sytuacja. Faktycznie początek całej sprawy jest zapewne w domu i w rozmowach dorosłych.

  Właśnie z takich decyzji kogoś w urzędzie miasta czy gdzieś tam powstają problemy z parkowaniem. Chyba czas powoli rezygnować z auta.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz trudniejsze życie, gdzie nie spojrzysz, pod górkę...

   Usuń
 33. Czy to przypadkiem nie to dziecko, które jako jedyne miało odwagę powiedzieć, że król jest nagi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby było starsze i mądrzejsze, to mogłabym się zgodzić:-)

   Usuń
 34. Zgadzam się z ostatnimi opiniami. Nie winiłabym uczniów, nawet i rodziców. Kiedyś,w domach miały miejsce dyskusje polityczne, Od pewnej "przełomowej" chwili niektórzy członkowie rodzin usłyszeli, że stali tam gdzie OMO I tak powstał zalążek wroga. Skończyły się rodzinne dysputy, Pojawił się wróg - hydra.: komunista i złodziej, gorszy sort,uchodźca, cham, ideolog LGBT. Nie ma już w rodzinach rozmów o polityce - są wrogowie. Młody człowiek od najmłodszych lat, może i od dziecka dobrze więc już wie , kogo należy tępić...... skargi na synka do rodziców nie mają więc sensu. .... może raczej należałoby zrobić zebranie z samymi rodzicami. Tylko czym można zagrozić rodzicom tego nie wiem. Ich się już nie da wychować...... Oni dobrze wiedzą kto jest wróg , a kto swój.więc ich dzieci też to wiedzą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie żadne OMO ... był chyba taki proszek do prania kiedyś. - przepraszam - ORMO czyli Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej. Prawie druga , czyli 17. wrzesień. Dobranoc.

   Usuń
  2. Dla mnie to wszystko przerażające, kibole w podstawówce to już zbyt wiele. To fakt - są ONI i MY, słuszniejsze racje i lepsi ludzie...nie tak miało być!

   Usuń
 35. Kiedyś na lekcji religii chłopcy zaczęli grać w karty, pani katechetka, młoda dziewczyna tylko się przyglądała, tak więc przegrali chłopcy w karty całą lekcje. Wychowawczyni dowiedziała się o tym po kilku dniach. Różne rzeczy dzieją się na lekcjach religii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza się, ale rezygnacji z tych zajęć rodzice nie chcą napisać...

   Usuń
 36. Nawet nie wiedziałam, że dzieci w podstawowce są już zaangażowali politycznie. Ale te czasy się zmieniają.. Nawet w gimnazjum jak byłam nie pamiętam żeby młodzież rozmawiała na tematy polityczne, a co dopiero przychodziła do szkoły w takich koszulkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy to zaangażowanie polityczne, raczej naśladownictwo...

   Usuń
 37. Podobno w szkole nigdy nie ma nudy, zawsze coś się dzieje - tak powiedziała moja znajoma nauczycielka.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno, ale wolę jednak inne atrakcje...

   Usuń
 38. Ja nie wiem , ale to straszne jest...
  To nie ma znaczenia co on tam na tej koszulce JE*** ale co jego rodzice w domu robią...dlaczego 11 letnie dziecko wykrzykuje hasła, których nie rozumie:/
  Jak ja miałam tyle lat to pamiętam że jakieś tam wiadomości, czy dziennik raczej :) to był nudny film babci...
  Rozumiem , że było burzliwie ostatnio ...ale jak można dziecko do takiego stanu doprowadzić 😭

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w tym wieku i jeszcze długo później nie interesowałam się polityką...

   Usuń
 39. Odpowiedzi
  1. Przekonamy się wkrótce lub kolejne pokolenie dopiero...

   Usuń
 40. Jak się wychowuje takiego młodzieńca ??
  Szłam w czasie kampanii za kobietą i jej (na oko) czteroletnim synkiem...
  - Mamusiu to jest Andrzej D*pa !! - oznajmia dzieciak...
  - Tak kochanie...
  - Tu też jest Andrzej D*pa !! - kontynuuje młody...
  - Tak kochanie...
  - A dlaczego D*pa ?? - docieka młody...
  - Bo to D*pa i tyle... - argument nie do podważenia...

  OdpowiedzUsuń
 41. Szkolne życie jest bardzo nieudane...
  Rok temu gdy w szkole u młodszego wnuka wykryto wszy wszystkie dzieci natychmiast poddano sprawdzaniu. Jedna z matek zrobiła awanturę dlaczego jej dziecku bez pytania sprawdzono włosy.... "bo to jest ingerencja w prywatność i wolność" ..... A to dziecko akurat zarażało...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodę rodzica trzeba mieć dziś na wszystko, nawet na mierzenie temperatury...

   Usuń
 42. Najpierw mnie poraziło/przeraziło, potem zaczęłam sie jednak śmiać. Chociaż nie ma z czego, wiem, no ale za długo sama w tych klimatach siedziałam, by nie docenić super szybkiego sposobu na cisze :):):):)

  OdpowiedzUsuń
 43. I właśnie dlatego nie uczę w szkole, mimo że ma teoretycznie przygotowanie nauczycielskie. Nie chciałabym mieć takich problemów na co dzień, nie mam też zacięcia pedagogicznego. :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że wielu zapaleńcom już się ten zapał wypala...

   Usuń
 44. Pytanie: a dlaczego dziecko w piątej klasie posiada taką koszulkę ? Rodziców ma ślepych czy głupich ? Moim zdaniem szkoła powinna być apolityczna i laicka. Ciekawe czy tego w swoim życiu doczekam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już na pewno nie, za dwa lata będę emerytką:-)

   Usuń
  2. Witaj słonecznie Jotko
   Dobre spostrzeżenie. Dlaczego to dziecko ma taką koszulkę?
   Za dwa lata emerytura? Zazdroszczę. Ja muszę się jeszcze pomęczyć :))
   Pozdrawiam końcówką lata

   Usuń
  3. Ostatnie miesiące będą najtrudniejsze...po 35 latach pracy czuje się w kościach to i owo.

   Usuń
  4. . Trzeba kilku pokoleń by nasze wnuki i prawnuki wspominaly swoje rodziny tak jak my nasze.....
   .

   Usuń
  5. Oby tylko wspominały dobrze...

   Usuń
 45. Już jakoś spokojnie podchodzę do wszystkiego, co się ostatnio dzieje u mnie. Bo nerwami nic nie zdziałam. Mam nadzieję, że za miesiąc czy dwa będę miał lepsze wieści.

  Parę CV wysłałem w takie miejsca, że coś może z tego wyjść. Na razie jednak nie mam odpowiedzi.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 46. W odpowiedzi na jeden z komentarzy napisałaś "Tak surowo bym jej nie oceniała, bo co w zasadzie mogła zrobić?". Po pierwsze zapytać go czy jego rodzice nie korzystają z tego rozdawnictwa, czy aby tej koszulki nie kupili mu za 500+, a wyprawki szkolnej za 300. Ciekawe co by odpowiedział. Po drugie wyprosić ucznia z lekcji argumentując, że jest źle ubrany". Zgadzam się, że dzieciak sam sobie tych poglądów nie wymyślił, ale brak reakcji ze strony młodej, ale jednak dorosłej osoby, to ciche przyzwolenie na takie zachowanie. Poza tym zastosowałabym metodę Korczaka-zadałabym chłopakowi indywidualną pracę, która byłaby karą dla niego i w obawie przed kolejnymi pracami może zastanowiłby się czy warto się popisywać. Za moich czasów, gdy uczeń przeszkadzał nauczycielowi w lekcji, ten mówił wprost "nie mogę omówić z wami tematu lekcji, bo jest wśród nas taki, co mi to uniemożliwia, dlatego też X-siński przygotuje na następną lekcję referat na temat...". Działało na największych 'mądrali".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Katechetka zareagowała adekwatnie do sytuacji, przesuwając rozwiązanie problemu na spotkanie z pedagogiem.
   Ucznia z lekcji wyprosić nie można, to wbrew zasadom bezpieczeństwa, a uwagi pod adresem rodziców są jeszcze gorsze, uczeń to nie adresat takiej dyskusji.
   Iwonko, nawet nie wyobrażasz sobie, jak zmieniła się szkoła i na co nauczyciele musi dziś zważać. Nie można powiedzieć uczniowi, że jest leniwy lub niewłaściwie ubrany, bo rodzice zrobią awanturę na szczeblu kuratora.
   Dlatego to takie trudne...

   Usuń
 47. Mam pytanie? Czy takie zachowania uczniów mają miejsce tylko w szkole podstawowej..... a jak jest w szkołach średnich? Narzekamy na czasy PRL- u , Przez jakiś czas na przełomie lat 70 i 80 uczyłam na wszystkich poziomach w tzw. Szkole Zespołowej poczynając od liceum po technikum i dwuletnie studium pomaturalne. Takie zachowania uczniów jak teraz nie tylko nie miały miejsca, ale nie mogły mieć. I to wcale nie dlatego, że byłam zbyt surowa i wymagająca.
  To po prostu było nie do pomyślenia..... jeszcze jedno pytanie - czy zlikwidowanie gimnazjów coś poprawiło?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, to było po prostu nie do pomyślenia, a dyscyplinę dzieci wynosiły z domu.
   Likwidacja gimnazjów niewiele zmieniła, raczej na gorsze...

   Usuń
 48. Szkoła i pozwala nosić uczniom takie koszulki!
  Nie podoba mi się ten wszędobylski luz!

  OdpowiedzUsuń