środa, 19 października 2016

Dwie uczty...

Nie będzie o jedzeniu, bo o ucztach duchowych chcę napisać. Zamówiliśmy w Internecie dwie płyty Blu-Ray z koncertami jakże różnych wykonawców.
Pierwsza płyta to koncert Andre Rieu z orkiestrą, zarejestrowany w Maastricht. Co urzekającego jest w tym nagraniu? Genialny dyrygent, świetna orkiestra, soliści z całego świata, międzynarodowa publiczność i różnorodny repertuar. Słuchacze rozmieszczeni jak typowa publiczność, siedzący w kawiarnianych ogródkach, wreszcie mieszkańcy okolicznych kamienic, bo koncert na świeżym powietrzu ma miejsce.

Utwory w szerokim przekroju, od arii operowych i operetkowych, przez fragmenty z musicali po popularne piosenki. Nie zabrakło także akcentów humorystycznych. Serce rosło patrząc na tych wszystkich ludzi zgromadzonych na placu i śpiewających prezentowane przez orkiestrę i solistów utwory. Dyrygent pełni także rolę konferansjera i łatwą angielszczyzną zapowiada kolejne kawałki.
Ze sceny pada zdanie, które zapada mi głęboko w serce : WSPÓLNE ŚPIEWANIE CZYNI CZŁOWIEKA SZCZĘŚLIWYM.
Koncert kończy się pokazem sztucznych ogni, a uczta muzyczna trwa ponad dwie godziny.

Kolejna płyta to koncert Michaela Buble.Jakże odmienna w klimacie od poprzedniej, kameralne spotkanie popularnego piosenkarza z publicznością, głównie żeńską w intymnej atmosferze małej sceny. Pięknie zaśpiewane znane i mniej rozpoznawalne utwory. Świetny kontakt piosenkarza z widzami, zwłaszcza z fankami w różnym wieku. Kolejne dwie godziny pięknej muzyki - do wykorzystania na spotkanie sylwestrowe w gronie przyjaciół.

To była uczta domowa i odseparowanie się od kiepskich filmów w telewizji lub politycznych jałowych dyskusji.
Druga uczta to skorzystanie z zaproszenia jednej z filii Biblioteki Miejskiej w moim mieście na spotkanie z młodymi filharmonikami. Spotkanie wprawdzie przygotowane było z myślą o bardzo młodym uczestniku, ale skorzystałam i ja. Konferansjer opowiadał ciekawie o instrumentach, orkiestrze symfonicznej, koncertach, na jakie zaprasza Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy.
Był teŻ balsam dla duszy czyli muzyka na żywo, od utworu Haendla na początku, poprzez Ave Maria po hejnał mariacki i O sole mio pod koniec spotkania. Brzmienie instrumentów i głos młodego tenora przeniosły mnie w wyobraźni na salę koncertową. A jakie to były decybele!!!
Nie przypuszczałam, że taki mini koncert młodych filharmoników w czytelni biblioteki miejskiej sprawi mi tyle przyjemności.

46 komentarzy:

 1. Wspólne śpiewanie czyni człowieka szczęśliwym - to fakt! Nie wiem jak to się dzieje, ale choć fałszuję, a pośpiewam sobie choćby z dziećmi to jakoś lżej na sercu! :)
  A ucztę muzyczną miałaś! Tylko zazdrościć!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię pośpiewać i dobrze, że są koncerty całe na płytach:-)

   Usuń
 2. To co opisujesz przypomniało mi pobyt Andrei Bocellego w Łodzi:
  http://zloteprzeboje.tuba.pl/zloteprzeboje/1,124660,11641139,Andrea_Bocelli_w_Lodzi___RELACJA_.html
  Miałem szczęście uczestniczyć nie tylko w koncercie, ale też jako jeden z wielu elektroakustyków odpowiedzialnych za imprezę. Gdy A. Bocelli śpiewał w wypełnionej sali operowej, na zewnątrz przed teatrem czekało kilkanaście tysięcy osób, które nie mogły już dostać nawet wejściówek. I wtedy zapadła decyzja organizatorów: A. Bocelli zaśpiewa z balkonu kilka krótkich arii dla swoich słuchaczy! I to było prawdziwe przeżycie. Śpiewał pona d pół godziny. Masz więc racje, że aktywny udział widowni ma olbrzymie znaczenie, a słuchaliśmy m.i. tego:
  https://www.youtube.com/watch?v=KPrf-svWUAQ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli podobnie jak Kiepura! Miałeś bliskie spotkanie z artystą i fajnie, że uszanował tych, którzy nie dostali biletów!

   Usuń
 3. Andre Rieu i jego muzyków bardzo lubię słuchac i oglądać - to są zawsze bardzo radosne chwile. Pamiętam kiedyś był taki świąteczny zestaw... wyjątkowo urokliwe. A co do śĻiewania, to przypomniał mi się taki wpis do pamiętnika, jakies dziecko przyniosło: Idź tam, gdzie słychac śpiew. Tam ludzie dobre serca mają - źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają. Może naiwne, ale jakże trafne:)>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale nie naiwne, też to właśnie wpisała mi do pamiętnika moja pierwsza wychowawczyni.
   Był też świąteczny zestaw M.Buble,ale trochę drogi, może dostanę kiedyś tańszy:-)

   Usuń
 4. Uwielbiam Michaela Buble:-) Jego głos jest niesamowity:-) Najbardziej lubię słuchać utworów świątecznych w jego wykonaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachwyciłam się jego wykonaniami popularnych kawałków :-)

   Usuń
 5. Powiedzmy sobie szczerze - Polacy nie są wcale rozśpiewanym narodem. Należenie do chóru szkolnego większość traktuje jako karę za niepopełnione jeszcze grzechy, a im ktoś starszy tym ma mniejszą chęć współuczestniczenia we wspólnym, spontanicznym, amatorskim śpiewaniu. Posłuchać - posłucha, ale głosu z krtani nie wydobędzie, na trzezwo zwłaszcza.
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja należałam do różnych chórów przez cały okres szkolny i lubiłam to. Teraz znowu od jakiegoś czasu jest moda na śpiewanie, koleżanka prowadzi koło wokalne w szkolne i chętnych jest mnóstwo - myślę, że to zasługa programów typu Mam talent czy Must be the music.
   U mnie w domu rodzinnym śpiewało się przy każdej okazji i to niekoniecznie po wypiciu procentów.

   Usuń
  2. A ja po przecięciu nerwu jednej ze strun głosowych podczas operacji, niestety nie śpiewam, choć lubiłam i w czasach szkolnych do chóru należałam. A mój starszy Krasnalek (w styczniu skończy 8 lat) już drugi rok należy do Berliner Mozart-Kinderchor i nawet go w ub. w święta BN podziwiałam gdy śpiewał w Berlińskiej Filharmonii.
   Miłego;)

   Usuń
  3. O, to gratuluję wnuka! Pewnie duma Cię rozpierała :-)

   Usuń
 6. To bardzo dobry pomysł urządzić sobie w domu prywatny koncert :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak! Mamy kilka koncertów na płytach i polujemy na następne w promocji, bo płyty tanie nie są:-(

   Usuń
 7. Takie uczty duchowe najlepsze są w połączeniu z ucztami dla ciała... I też nie mam na myśli jedzenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No powiem Ci, ze koncert w Maastricht obfituje w obrazki spożywania wina i szampana, więc apetytu narobili mi strasznie, a tu w barku pusto...

   Usuń
 8. Lubię muzykę w każdym wydaniu i tę na żywo i tę z nagrań... zwykle garnę się do ludzi którzy lubią śpiewać , grać lub chociaż tylko tańczyć :)
  Kiedyś mówiło się , że muzyka łagodzi obyczaje ... dziś sądząc po obyczajach można by rzec , że jednak ciągle zbyt mało z nią obcujemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi się podoba twoje ostatnie zdanie - podpisuję się obiema rękami.

   Usuń
  2. Bardzo trafne spostrzeżenie :-) Nuci sie przecież mimowolnie, gdy człowiek ma dobry nastrój, a w dobrym nastroju jesteśmy dla siebie milsi...

   Usuń
 9. Andre Rieu znam od dzieciństwa :) Babcia często wieczorem włączała różne koncerty w niemieckiej telewizji i się słuchało. Niestety najczęściej była to niemiecka Volksmusik, której nie cierpię. Czasem jednak zdarzały się koncerty klasyczne. Był też jakiś jeden holenderski dyrygent, który czynił cuda z muzyki, ale nie pamiętam jego nazwiska, jedynie wygląd :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To masz dobre wzorce, osłuchałaś się z muzyką od najwcześniejszych lat:-)

   Usuń
 10. WSPÓLNE ŚPIEWANIE CZYNI CZŁOWIEKA SZCZĘŚLIWYM - piękne słowa i zgadzam się z nimi. ;) ,,Ave Maria" jej, to naprawdę dobry utwór, który robi wrażenie wykonany na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze wzruszam się przy Ave Maria, zwłaszcza śpiewanym na żywo.

   Usuń
 11. Bardzo fajny pomysł z takimi domowymi koncertami, spróbuję "przeszczepić" na swój grunt. Myślę, że z muzyką i śpiewem nie jest u nas tak źle, dość wspomnieć tłumy na letnich koncertach chopinowskich w Łazienkach Królewskich w Warszawie, o Warszawskiej Jesieni...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas w parku odbywają sie całe lato koncerty, na które przychodzi mnóstwo ludzi, nie tylko posłuchać, ale i ponucić, co odważniejsi tańczą.
   Koncerty na płytach są teraz naprawdę dobrej jakości.

   Usuń
 12. Ave Maria zawsze wyciska mi z oczy łzy....hm...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To witaj w klubie :-) Tak samo mam przy Allelujah :-)

   Usuń
  2. Przy słuchaniu Allelujah coś mnie ściska za serce.
   Ten typ tak ma ;)

   Usuń
 13. Andre Rieu jest mi znany. Uwielbiam walc, który napisał Anthony Hopkins, a Rieu postanowił by wszyscy ten walc usłyszeli.
  Dla zainteresowanych i dla Ciebie Asiu wstawiam link.
  https://www.youtube.com/watch?v=h8QmV8wxEeE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam tego, dziękuję Ci za ten link, posłuchałam z przyjemnością, lubię walce, zawsze marzyłam, żeby zatańczyć walca w balowej sukni...na wielkiej sali :-)

   Usuń
 14. Dwie uczty u Pani od biblioteki, pomyślałam oczywiście o jedzeniu, a tu coś innego, coś wspaniałego. Takie koncerty, jak ten z pierwszej płyty, powinny być organizowane w każdym mieście. Może to naiwne co napiszę, ale może ludzie zbliżali by się do siebie, może stawaliby się bardziej życzliwi dla siebie. Asiu, czy to nie byłoby piękne, jakby cały Ciechanów zatańczył w takt tak pięknej muzyki na deptaku? Pozdrawiam. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem Tereniu tego samego zdania! Moi rodzice opowiadali, że w latach ich młodości odbywały się w soboty potańcówki na rynku, ludzie przychodzili, by potańczyć wspólnie na świeżym powietrzu. A majówki? Piękna sprawa...

   Usuń
 15. Witaj, Jotko.

  Nie wiem, czy bardziej podoba mi się Andre Rieu jako skrzypek czy jako dyrygent :)
  A jeśli chodzi o Michaela Buble, to wydaje mi się być odzwierciedleniem tęsknoty słuchaczy za szeroko pojętą kulturą w muzyce.
  Masz rację - nie ma chyba drugiego takiego języka, który potrafi połączyć ludzi i przełamać każdą barierę :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo powiedział dyrygent na koncercie, choć mówimy różnymi językami, a rozumiemy sie doskonale i razem śpiewamy...

   Usuń
 16. O Michaelu Buble mogę się wypowiedzieć, ale tylko dlatego, że podoba mi się "Felling Good". :) Tak trochę stylistycznie nawiązuje do piosenek z Bonda. Zawsze zresztą w soundtracku do nich był taki jakiś fajny numer.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, nawet występuje w stylu młodego Bonda.

   Usuń
 17. Takie koncerty to prawdziwa uczta dla duszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I nuci się jeszcze długo potem...

   Usuń
 18. Nie tylko Ty miałaś ucztę, ja też i za to Ci dziękuję.
  Kiedy słucham muzyki, potrafię nawet zupę przypalić.
  Serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie mogę się powstrzymać od śpiewania, chyba że nie znam języka utworów. Tańczyć też mi sie zdarza, więc gdy słucham przy odkurzaniu, to porządek będzie marny...

   Usuń
 19. O tak, coraz częściej korzystam z takich sposobów odseparowania się od polityki. Coraz więcej u mnie muzyki, coraz mniej TV.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może gdyby telewizja nie była reklamowa...

   Usuń
 20. I ja u Jotki byłam, herbatkę piłam, z kruszonką placek zajadałam i koncertem się zachwycałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwszej wizycie nachęciłaś się na telewizor, to pewnie teraz na odtwarzacz blu-ray? Pokusy czekają wszędzie :-)

   Usuń
 21. Uczty dla "smakoszy".

  Dawno już nie słuchałam tych rodzajów muzyki. Ostatnio krążę wokół "Królowej łez" Chylińskiej a zespołem Metallica.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno trzeba słuchać różnych rzeczy :-)

   Usuń