poniedziałek, 13 stycznia 2020

Natura chomika...

Zawsze uważałam siebie bardziej za minimalistkę, niż chomika, bo z łatwością wyrzucam niepotrzebne lub zniszczone rzeczy, w przeciwieństwie do mojego męża.
Nastąpił postęp jednak z tym jego chomikowaniem, bo zrobił porządek w swojej części szafy, gdzie gromadził tzw. przydasie i teraz mamy więcej miejsca na buty, które powkładałam do kartonów i opisałam, by łatwiej było znaleźć odpowiednia parę.

Pisałam już , że czeka nas remont na przełomie stycznia i lutego, oby ekipa nie wystawiła nas do wiatru.
W związku z tym zaczęliśmy przeglądać szafy i inne schowki, bo zamierzamy też wymienić meble. Później, ze skromnej emerytury będzie to trudne.
I tutaj okazuje się, ile niepotrzebnych przedmiotów gromadzimy w domach przez lata, bo gdy już zaczęłam, to nie poprzestałam na tzw.salonie, poszłam dalej i... wyrzuciłam kilkanaście toreb różnych przydasi, które zalegały szafki, szuflady, schowek w kanapie, komody w przedpokoju i zakamarki w kuchni.

Obiecałam sobie, że 4 razy się zastanowię, zanim kupię kolejny gadżet do domu.
Ale to nie tylko moja wina, wśród owych przydasi były także przez lata gromadzone nietrafione prezenty, bo żal wyrzucić, bo może coś z tym zrobię, może komuś oddam...
Syn doradził, by wystawić na OLX, ale to wymaga jakiegoś jednak zachodu, bycia w domu, wysyłania paczek itd. a ja nie mam na to siły, ani ochoty.
Część naczyń oddałam córce sąsiadki do domku letniskowego, milion kubków zaniosłam do pracy.

Na swoją kolej czeka przepastna szuflada z dokumentami, które trzeba dokładnie przejrzeć i wyrzucić stare gwarancje, PiTy sprzed 10 lat i wszystko, co się tam wrzuca ( to znaczy ja wrzucam, a mąż próbuje zaprowadzić ład).

Najbardziej cieszę się z uporządkowania książek, co zajęło mi dwa dni i najstarsze mąż zawiózł do biblioteki publicznej,lektury zabrałam do biblioteki szkolnej, a my mamy wreszcie trochę wolnego miejsca na nowe.

Pewnie przed wywiezieniem mebli jeszcze coś tam wyrzucimy, wtedy poczuję się lżejsza o nadbagaż życiowy :-)

A jak to jest z Wami, jesteście minimalistami czy macie raczej naturę chomika?


103 komentarze:

 1. Zawsze nie eiem jak bardzo bym się starała to odkładam... może ta rzecz się kiedyś przyda to..... tragedia. Serdeczne pozdrowienia znad sztalug malarskich przesyła Krysia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak robiłam, ale zrezygnowałam, gdy szafy nie chciały się powiększyć, a mnie wkurzał bałagan...

   Usuń
 2. Miłego dnia :)
  Ja jestem chomikiem, mąz minimalista. Ale jest światełko w tunelu - zgłosiłam wszem i wobec, że nie życzę sobie prezentów rzeczowych :) Czułabym sie lżej, gdyby szafY (a nie 1 szafa) schudły. Tłumaczę sobie, że nie muszę juz nic kupować, bo mam wiekszośc rzeczy klasycznych, ale w praktyce to się nie sprawdza :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym roku były u nas prezenty - talony na masaże i walizki na podróże...

   Usuń
 3. Zdecydowanie minimalistka jestem. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O...Jotko. Mój mąż to chomik nad chomiki. W dodatku organizujący. Śrubki, kabelki, znaczki, wkręty...ja nawet połowy nie znam nazw. I on też już zaczął dostrzegać problem, ale na razie kupił dwa nowe pudełea, by przeorganizować...hmmm :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój teraz rozstaje się z bólem z kablami, starymi słuchawkami, papierami itd. bo zamówiłam mniej pojemne szafki...

   Usuń
 5. Ponieważ dorastaliśmy w wielce siermiężnych czasach, gdy zakup listewki, jakiejś śrubki czy innego drobiazgu był w razie potrzeby
  problemem - nauczyliśmy się te wszystkie duperele zbierać, bo mogą się przydać.I potem te wszystkie rzeczy "bo się kiedyś może przydać" lądowały w naszej piwnicy, wyposażonej w regały i szafki.I choć od kilkunastu lat niemal wszystko można kupić- nawyk pozostał. Gdy robiliśmy remont zaczęliśmy od opróżnienie piwnicy, co nam zabrało ze 3 dni.Niestety nawyk wziął u mego męża górę nad rozsądkiem i w chwili
  przeprowadzki znów było pełno w piwnicy, choć raczej było pewne, że nie wrócimy.Ale i tak przed wyjazdem rozdałam masę rzeczy, a wynajmujący dostali mieszkanie z całym wyposażeniem kuchni i łazienki i umeblowanym jednym pokojem- meble z mniejszego pojechały z nami.Tu mam jedną szafę i stosuję metodę- wyrzuć stare jeśli już nie korzystasz i dopiero wtedy kup nowe.I wreszcie mam tylko to co noszę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten ból, z szafy do pawlacza, z pawlacza do piwnicy, z piwnicy na śmietnik ...ile to więcej pracy i po co?

   Usuń
 6. Jestem chomikiem, a mój brat jeszcze większym. Pokłosie PRL-u w stosunkowo sporym mieszkaniu? Natomiast mój mąż najpierw wyrzuci bez jakiegokolwiek zastanowienia, a potem będzie szukał, bo akurat potrzebne. Też pokłosie dzieciństwa w bardzo ciasnym mieszkaniu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja znajoma wyrzucała wiosną stare kurtki, a jesienią jednej szukała...

   Usuń
 7. Jotko> chyba bym się załamała gdyby mi przyszło teraz przeprowadzać się, bo...mnie się wszystko przyda, wszystkiego mi żal i wszystkiemu chciałabym dać drugie życie, a nie potrafię, dlatego chomikuję.
  Efekt- zagracone pokoje; piwnice i strychy, a jak coś potrzeba to i tak jedzie się do sklepu po nowe. Najbardziej irytują mnie rzeczowe prezenty; bo nie ma już gdzie tego składować. Teraz mam do wywalenia 4 żelazka [sprawne "inaczej" bo wnuczek się nimi bawił] i chomikuję, czekam na akcję zbierania przedmiotów elektrycznych, której celem jest pomoc np.szkołom. Meble tapicerowane poddawałam renowacji, ale to nie jest opłacalny interes; koszt taki jak za nowe.
  Torebek do wywalenie sporo, ale do którego kosza? itd...itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z niektórym rzeczami jest faktycznie problem. U nas pojemnik na elektrośmieci stoi obok Kauflanda.
   Kosmetyki dostaję, ale nie zawsze takie, jakie bym chciała.
   W piwnicy mąż musiał zrobić porządek, bo rowery się nie mieściły.

   Usuń
 8. Trudno powiedzieć. Z jednej strony przeglądanie rzeczy i odgruzowywanie daje mi poczucie ulgi, z drugiej sporo zbieram, szczególnie mam problem z wyrzuceniem rzeczy pisanych, bo te wydają mi się najcenniejsze. No i czasami się przywiązuję do przedmiotów. Równowaga mimo to jest chyba nadal zachowana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy zrobię porządki w szafach to czuję jakby katharsis...

   Usuń
 9. Cóż, ten ,,chomiczyzm,, dotyka wielu z nas, co widać nawet po komentarzach :))) Ja również jestem chomikiem, odziedziczyłam to chyba po mamie ;)) Jednak od jakiegoś czasu staram się bardzo mocno walczyć z tym ;) Od zawsze, przedmioty, które są nam zbędne oddajemy wielodzietnej rodzinie (11 dzieci, 29 wnuków, kilka gospodarstw domowych) wszystko tam się przyda. I ubrania i naczynia i pościel, ręczniki, meble, sprzęt AGD, po prostu wszystko, więc nic się nie marnuje, tylko dostaje drugie życie, co bardzo mnie cieszy, bo wyrzucać dobrych przedmiotów nie potrafię. Są osoby, które będą szczęśliwe, gdy to dostaną. Wielu jest potrzebujących. Staram się robić co jakiś czas remanenty w szafach i pozbywać się tego co naprawdę od dawna już nie było używane... ale to naprawdę trudne, bo - a to ma wartość sentymentalną, a to może jeszcze będę nosić, a to kubki są takie ładne, a to może córcia kiedyś zechce... ;))) Ale walczę z tym :)))
  Ściskam serdecznie, Agness <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mąż zostawiał tak niektóre rzeczy dla syna, ale teraz młode pokolenie ma inny gust i inną wagę przywiązuje do przedmiotów.

   Usuń
 10. Ostatnio jestem zafascynowana minimalizmem - widzę, jakie to wygodne, nie trzeba tyle sprzątać i ile jest miejsca (a my w domu nie mamy niewiadomo jakich przestrzeni). Robię co pół roku przegląd szafy, mam minimalną liczbę kosmetyków - łazienka wygląda na czystą i poukładaną dzięki temu, nie mam bibelotów po półkach i ścianach. No same plusy! I jeszcze oszczędność kasy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki porządkom w szafie ubraniowej wreszcie widzę, co mam!

   Usuń
 11. mnie jest zdecydowanie bliżej do minimalizmu, ale jakby tak poszperać po domu, to trochę zbędnych grzmotów by się znalazło... jak mówi indiańska sentencja: kto jest całkiem wolny od chomikizmu niech pierwszy rzuci przydaśką...
  sądny dzień u mnie jest zawsze przed Jarymi Godami, Świętem Równonocy, bo jest cieplej i nie trzeba się ubierać idąc do śmietnika, jestem wtedy straszny, bezwzględny, pozbawiony nawet krztyny litości...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem więc dobrze zrobić remont, trzeba wyrzucić i koniec!

   Usuń
 12. Klik dobry:)
  Pochwalę się, że nie mam w domu ani jednej niepotrzebnej rzeczy, w tym papierów i przeczytanych książek. Butów mam 6 par (2 - letnie, 2 - zimowe i 2 - na wiosnę i jesien, tzw. przejściowe), które mieszczą się w jednej szufladzie w przedpokoju. Ubrań, w tym bielizny tyle, ile wystarcza na tydzień bez włączania pralki. Nowe kupuję wtedy, gdy coś się rozleci albo tak zeszmaci częstym praniem, że już wygląda dzaiadosko.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wyrzuciłam prawie wszystko, co zalegało przy zmianie mebli i malowaniu mieszkania. Terraz bez skrupułów wyrzucam to, co nie powinno zalegać- prezenty, karteczki, gazety, jakieś inne duperelki. ograniczyłam do minimum "pierdółki" na blatach i półkach. Co się dało pochowałam za szkło, ale najpierw wyrzuciłam trylion pińset kieliszków, talerzyków i innych filiżaneczek, co to nawet na łyk herbaty nie były. Nawet w piwnicach posprzątałam. Czekają tam jeszcze graty na transport, na PSZOK. Ciuchy do diakonii, stare ręczniki i koce dla zwierzątek w schronisku- to co się da, to jeszcze niech posłuży, a nie zalega u nas w szafach.
  jednak, jak pisze Anabell, trochę trzeba było zrobić porządek z mentalnością człowieka żyjącego w latach różnych kryzysów, życiowych również. Oglądałam wtedy każdą rzecz trzy razy, zanim wyrzuciłam, ważyłam każdą złotówkę, bo było krucho.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to wszystko, kiedyś zbędne rzeczy przekazaliśmy dla powodzian, ale kiedy to było? od tego czasu znowu przybyło, ale masz rację, stare koce i ręczniki zawiozę do schroniska!

   Usuń
 14. Ja cenię jakość nie ilość. Warto nawet 2 razy w roku pozbywać się rzeczy i robić przegląd. Lubię ładne przednioty dlatego muszę się pilnować. Mniej znaczy więcej - siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obiecuje sobie kupować mniej, a lepszych ubrań, ale ciągle z tym walczę...

   Usuń
 15. Jestem typowym chomikiem i wszyscy mi to wypominali, ale od kiedy syn zgłosił się do mnie z jakimś dziwnym zapotrzebowaniem, bo u mamy wszystko można znaleźć, i nie dość że rzeczywiście miałam, to znalazłam od ręki- więc wreszcie wszyscy się ode mnie odczepili. Czyli chomikowanie to nie tylko minusy! ;))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak miała moja mama, ale gdy zmarła, to porządkowanie jej szaf zajęło całą wieczność...

   Usuń
  2. No, u mnie też lekko nie będą mieli, ale coś za coś...;)))

   Usuń
  3. Nawet w małej piwnicy miewa się przecież cały magazyn:-)

   Usuń
 16. W tym roku zaliczyłam przeprowadzkę i po tej akcji już raczej na dobre wyleczyłam się z chomikowania. W nowym domu obiecałam sobie zero nadmiaru, każda szafka, półka, szuflada ma być wypełniona ale na luzie, nie tak, żeby się przedzierać przez kilogramy niepotrzebnych szpargałów. Na razie postanowienia dotrzymuję, ale to dopiero pierwsze pół roku mieszkania :-) Moja mama to dopiero chomik! Jak przeglądam jej półki, to widzę, że przetrzymuje na nich rzeczy, które naprawdę kwalifikują się do śmieci, np. pordzewiała patelnia czy jakieś zbutwiałe szmatki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U starszych ludzi najgorsza jest przeterminowana żywność i leki, trzeba co jakiś czas przeglądać, by się nie zatruli...
   U ciotki mego męża była w lodówce śmietana sprzed 2 lat!

   Usuń
 17. GRAŻYNA KOWALIK13 sty 2020, 15:02:00

  Oj u mnie też jest trochę rzeczy ,które powinny być zupełnie gdzie indziej. Jednak odkąd pamiętam moja teściowa była "chomikiem" w całej okazałości. I jak zauważam mój Mietek po mamie pewnie coś z tego ma.Bardziej niż ja.U siebie zauważam ,że z niektórymi rzeczami czuję się związana.Czyli jednak mimo walki z tym raczej bliżej mi chomika....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapytałam w pracy, jak kto ma i okazuje się, że niektórzy mają zawalone piwnice, strychy, a moja bratowa ma nawet dwie piwnice!

   Usuń
 18. Nie potrafię wyrzucać. Przekonałem się o tym też przed kilku laty. Wierzyć albo nie wierzyć, wciąż mamy trochę rzeczy w Polsce, trochę w USA no i sporo juz tutaj. Pozbyliśmy się już wielu klamotów. I trzeba będzie jeszcze wielu się pozbyć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jedyne z czym trudno jest mi się rozstać to z książkami... I chyba tylko je chomikuję

  OdpowiedzUsuń
 20. Gromadzę, ale potem wyrzucam to, co niepotrzebne. Zależy, jak coś już się totalnie zepsuje, nie da się tego skleić/naprawić to ląduje w koszu, bo miejsce zabiera, ale ogólnie raczej zbieram, niż wyrzucam. Czasem coś oddaję komuś innemu,jeśli jeszcze nadaje się do użytku. Też muszę zrobić porządki z dokumentami, ale wiem ile tego tam jest i coś nie mam ochoty się za to zabrać. xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My segregujemy papiery już drugi dzień, własnie mąż wyrzucił dwie kolejne torby...

   Usuń
 21. Ja ciągle nie mogę zrozumieć, jak szybko człowiek obrasta w rzeczy, papiery itp. Nie tak dawno domawialiśmy dwie szafki do kuchni, by wypełnić nimi wolną ścianę i nawet nie wiem kiedy, zapełniły się po brzegi 😊 O szufladach z dokumentami już nie wspomnę. Co do ubrań, to od czasu do czadu pozbywam się ich bez sentymentów. Kiedyś jeszcze czekałam na odpowiedni czas, który i tak nie następował .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu, myślałam, że wiele rzeczy segreguję na bieżąco, a tu masz! W pracy jeszcze gorzej, niby w czerwcu sprzątam, a i tak pełne szafy!

   Usuń
 22. Muszę się przyznać, że jestem typem chomika. Każda osoba mająca jakąś pasję jest typem zbieracza. Co jakiś czas robię porządki i staram się znaleźć zastosowanie zbędnym rzeczom. Co można, to oddaję i daję drugie życie. Sama też czasami przygarniam coś używanego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy twojej pasji trudno nie chomikować, prawda?

   Usuń
  2. Asiu to prawda, nigdy nie wiadomo co i kiedy się przyda.

   Usuń
 23. Pragnę wręcz przejść na minimalizm... ale to naprawdę nie jest łatwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że nie! Może tak pobyt na bezludnej wyspie? Wtedy okazałoby się, ile tak naprawdę potrzebujemy...

   Usuń
 24. Witaj, Jotko.

  Ja jestem chomikiem podarunkowym - nie potrafię wyrzucać tego, co dostałam w prezencie. Oddać też nie umiem, bo wydaje mi się to niegrzeczne, jakbym lekceważyła obdarowującego... Ech...

  Jestem też chomikiem książkowym. Już chyba kiedyś pisałam, że wolę kupić komuś nową książkę niż oddać tę "zaczytaną". Chyba zaprzyjaźniam się z poszczególnymi egzemplarzami:)
  Reszty pozbywam się sukcesywnie: oddaję, kładę przy kuble na śmieci, wyrzucam. Kiedyś nie zostawiałam niczego przy śmietniku, ale parę razy poznałam swoje worki (są charakterystyczne) w wózeczkach bezdomnych i doszłam do wniosku, że skoro jest ktoś, kto tego potrzebuje, nie powinnam narażać go na grzebanie w śmieciach.
  Trochę się obawiałam pretensji innych lokatorów, bo to taki średnio legalny proceder, ale wynoszę po zmierzchu, a kiedy wracam z ostatniego spaceru z Psiunią, pakunku już zazwyczaj nie ma.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, nie dziwi mnie to. Zauważyłam, że niektórzy już zgniecione puszki zostawiają w reklamówkach dla zbieraczy, by nie hałasowali, a gdy koleżanki mąż wyniósł lodówkę, to wieczorem już jej nie było...

   Usuń
 25. Ja do tego tak nie podchodzę. Nie traktuję rzeczy jako „przydasię”, co nie zmienia faktu, że coś mi się tam jednak zbiera. Zazwyczaj przez lenistwo.
  Jak wiesz, nie tak dawno przeprowadzałem się ze wsi do miasta. Postanowiłem zabrać tylko te rzeczy, które trzeba. To była masakra, ale dopiero w nowym miejscu, bo okazało się, że wielu potrzebnych rzeczy jednak nie zabrałem. Na szczęście ból trwał tylko jeden dzień... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się obawiam, jak przywyknę do nowych mebli i nowego ustawienia, bo nawet do układu w mieszkaniu człek się przyzwyczaja...

   Usuń
 26. Jestem po środku. W tej chwili na etapie posiadania wielu przydasi i chęci pozbycia się ich. Co z tego, jak duch ochoczy, ale ciało słabe do takiej akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nam też się nie chciało, remont wymusił akcję. Podobnie było parę lat temu przy remoncie kuchni. Nie wiedziałam, że w starych szafkach mam tyle nieużywanych rzeczy...

   Usuń
 27. Ja mam naturę chomika, z którą nieustannie walczę. Idzie coraz lepiej :) Ale czeka mnie również remont - bo z pokoju, który stał się magazynem, będę robić sobie sypialnię :) I muszę całą jego zawartość przejrzeć i coś z nią zrobić. I to jest noworoczne wyzwanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to nie zazdroszczę! Życzę wytrwałości!

   Usuń
 28. Odpowiedzi
  1. Czyli więcej wśród nas chomików!

   Usuń
  2. Moja Mama często przesadza... czasami coś latami lezy nie uzywane aż rdza zje :P

   Usuń
 29. Ja jestem taki połowiczny chomik ;) Nie wyrzucam rzeczy które do mnie "zagadają" to znaczy takich które mają potencjał na drugie życie. Teraz mam właśnie taki okres, że przetrząsam zakamarki i tworzę dziwolągi z tych przedmiotów które kiedyś do mnie "zagadały" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysłowe rzeczy tworzysz, dajesz przedmiotom nowe życie:-)

   Usuń
 30. I ja lubię chomikować :) Taka moja natura, ale lubię porządek. Muszę mieć wszystko dobrze posegregowane :)

  Ps. Miałam problem z pani komentarzem jaki pani mi ostatnio dodała. Pani zdjęcie profilowe zajmowało większy obszar strony. Nie wiem to chyba jakiś błąd na blogerze. I przez to zasłanianie inni nie mogli dodać komentarza. Więc usunęłam Pani komentarz. Proszę o zrozumienie. Mam nadzieję, że sytuacja nie będzie się powtarzać. Pozdrawiam i zapraszam ponownie :) Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam. W wersji mobilnej tak samo wyglądała sytuacja...
  Mam nadzieję, że następne komentarze będą dodawać się normalnie :)
  Ale się rozpisałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pierwszy i zauważyłam nie tylko na Twoim blogu, dziwne...

   Usuń
 31. wolni jesteśmy, gdy nasz bagaż zmieści się w jednej walizce, a później...niewola, bo "Rzeczy" kierują naszym życiem:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zwłaszcza gdy chcemy być mobilni...

   Usuń
 32. Trochę każdy staje sie chomikiem, ale teraz jak wpuścisz trochę powietrza do szaf, to życie nabierze innego wymiaru...Już samo sprzątanie będzie mniejsze.
  Podoba mi się słowo przejrzyście...

  OdpowiedzUsuń
 33. Moja mama ma naturę chommika i swego czasu nawet miala ubrania swojej mamy, które miały ponad 30 lat. Co prawda w nich nie chodziła, ale u niej w szafie leżały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może uda się z tego coś wyczarować, trendy teraz rozmaite...

   Usuń
 34. Ja też mam talent do chomikowania... głównie książki i pamiątki. Dwa dni to sporo. Kiedyś kupowałam książki non stop a potem oddawalam przeczytane do biblioteki bo nie mam żywcem miejsca. Smutne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem czy smutne? książki zyskały nowych czytelników!

   Usuń
 35. Jestem straszna chomikarą. Wszystkiego mi szkoda wyrzucić, ale chyba wezmę z Ciebie przykład i wyrzucę do śmieci, wszystko to, co już dawno powinno się tam znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 36. Jestem, Jotko dziwnym chomikiem, chociaż żałuję, że nie chomikowałem wcześniej czegoś z epoki, która już nie powróci. Przedmiotem chomikowania były i są książki i były czasopisma (Życie Literackie, Kultura, łódzkie Odgłosy, Polityka, Poznaj Świat i parę innych tytułów, które wyleciały mi z pamięci) - jak mnie było stać na zakup tych pozycji - sam nie wiem.
  Moje książki znajdują się w biblioteczce w pokoju, garażu i piwnicy; gromadzę też swoje pradawne teksty pisane w notatnikach ołówkiem. Ale... w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, na co się zanosi, znakomita część zbiorów zostanie przekazana bibliotece. Nie uwierzysz, ale książki wypożyczane z biblioteki traktuję niejednokritnie jako bardziej wrate uwagi aniżeli własne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robiłam podobnie, nawet roczniki czasopism oprawiałam u introligatora, ale ciężkie były, nawet czytać trudno.
   Ja przekazuje regularnie, bo u nas książki są częstym prezentem, nawet bez okazji.

   Usuń
 37. Jestem chomikiem, więc gromadziłam. Na szczęście w małym metrażu niewiele się zmieści, dlatego sprzedaję lub rozdaję, a ludzie chętnie biorą i to cieszy.
  Serdeczności zasyłam

  OdpowiedzUsuń
 38. Zdecydowanie nie jestem typem chomika. Wręcz męczy i denerwuje mnie nadmiar nagromadzonych przedmiotów i od czasu do czasu lubię oczyścić przestrzeń z niepotrzebnych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 39. Jestem chomikiem po mamie i się tego nie wstydzę :)
  A x OLXem mogłabyś się nie napracować, bo to niestety nie jest tak że wystawiasz i zaraz są chętni:) czasem i za darmo jest ciężko coś komuś oddać:)...więc problem zostaje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam to, a niektórzy chcieliby, aby im przywieźć lub jeszcze dopłacić.

   Usuń
 40. Moje chomikostwo wyniknęło z "nic nie posiadania" po przeprowadzce na Ziemie Odzyskane (Warmia i Mazury) w 1949 roku. Chciałem mieć coś własnego, swojego - zacząłem od książek. A później już poooszło….: filatelistyki, filumenistyka, numizmatyka, języki obce i... dość już chyba tej wyliczanki. Co z tym robię teraz? Powoli, z wielkim bólem przekazuję Rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy jeszcze znaczki i numizmaty po teściu...

   Usuń
 41. Ja nie mam problemu z wyrzucaniem niepotrzebnych rzeczy, więc natury chomika nie posiadam w porównaniu do moich domowników. Niepotrzebne rzeczy albo wyrzucam, albo oddaję komuś innemu :) Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 42. Ojojoj ! Temat - rzeka ! Ja jestem chomikiem - niestety ! Usiłuję z tym walczyć, ale z marnym skutkiem. Przeważnie szkoda mi wyrzucić cokolwiek, choć czasem mi się udaje. Wiele mam rzeczy po babci, które leżą gdzieś pochowane - mają wartość sentymentalną i jakoś nie mogę ich wyrzucić.
  Czy masz może Joasiu do wyrzucenia gramofon lub adapter ? Chętnie bym się takowym zaopiekowała.
  Mam sporą kolekcję płyt winylowych. Odkąd mój stary adapter już nie dał się naprawić i wyrzuciliśmy go, płyty leżą pod fotelem w pracowni, a jeszcze posłuchalibyśmy... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, to spóźniłaś się, oddałam parę lat temu gramofon w dobrym stanie z płytami. Mój brat ma i słucha, lubi trzeszczenie strych płyt:-)

   Usuń
 43. A jakbyś nazwała takiego chomika który nawet piasek z nad Atlantyku wsypany do pudełeczka ... przechowuje???

  OdpowiedzUsuń
 44. Jestem minimalistką. Ale nie w kwestii butów i biżuterii;-) Ciccino to natomiast typ chomika co bardzo mnie wkurza. Pocieszam się, że przed przeprowadzką do Hiszpanii trzeba będzie ostro przetrzebić te jego skarby bo nie ma sensu tego wszystkiego ze sobą zabierać:-D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tak daleka podróż lepszy mniejszy bagaż:-)

   Usuń
 45. Nie lubię przechowywać rzeczy związanych z garderobą, ciuchów, butów itp. Nie przepadam też za kupowaniem ich. Nie lubię wszelkiego rodzaju rzeczy zbierających kurz, jakiś figurek czy innych pierdółek bez konkretnego przeznaczenia. Lubię natomiast mieć dużo książek (gdzieś są nawet te bajeczki z dzieciństwa) i pamiątki z wycieczek. Chomikuję każdy, najmniejszy nawet bilecik, który nie ma formy paragonu.
  Im mniej rzeczy wokół mnie, tym lepiej się czuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się nie gromadzić, ale nie zawsze wychodzi, a z wyjazdów też coś przywozimy, a jakże...

   Usuń
 46. Od roku nie gromadzę, pozbywam się. Oddaję co mogę, wystawiam na olx. U mnie najgorzej jest z ubraniami. Mnożą się łobuzy. Po ostatniej mega segregacji czyli pozbyciu się wszyskich ubrań schudnę/przytyję/przeszyję jest względny ład. I trzmam się zasłyszanej zasady: jeżeli kupisz jakiś nowy ciuch, musisz się pozbyć jakiegoś innego. Działa :-) Lepiej czuję sie gdy mam mniej rzeczy w domu, tylko te z których korzystam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się tak robić i motywuję męża, ale on jest oporny bardzo...

   Usuń
 47. Od pewnego czasu nie gromadzę, czyli przestałam kupować rzeczy "trwałe", nawet z ubioru kupuję 1-2 nowe rzeczy w sezonie. ( zimą nawet i to nie, nie potrzebuję). Moja mama była chomikiem do kwadratu. gdy musiałam zlikwidować dom rodzinny, ta ilość pamiątek, sprzętu, książek po prostu mnie przywaliła. I z tym OLX też nie jest różowo. Wystawiłam kryształy i fajans (tzw. Włocławek i Koło) przed Gwiazdką. Nie był zainteresowany NIKT, ani jednego zgłoszenia. W końcu porozdawałam po rodzinie, kto chciał brać. Przedmioty tłamszą, zabierają nam powierzchnię życiową. Im jest ich mniej, tym, jak piszesz, lżej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, przekonałam się o tym w czasie ostatnich porządków.

   Usuń
 48. Ja też mam w zwyczaju zbierać takie różne rzeczy, które mogą się przydać, ale zazwyczaj tylko leżą niepotrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 49. Kiedyś wszytko trzymałam bo uważałam że może się przydać, i jak przyszlo kędyś coś znaleźć to zrobiłam bałagan że nie mogłam sobie z nim poradzidz. Od kilku lat wywalam dwa razy w roku spray ilość rzeczy niepotrzebnych, a takich w domu zawsze jest sporo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez co najmniej dwa razy w roku, inaczej nie domknęłabym szaf...

   Usuń