poniedziałek, 5 października 2015

Anioły w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie, siedziba Leszczyńskich, Działyńskich i Czartoryskich położony w pięknym parku, udostępniany do zwiedzania. Jeśli dysponuje się czasem - we wtorki zwiedzanie gratis. Park bardzo rozległy, a w nim stawy z groblami, kilkusetletnie drzewa, pałacyk myśliwski, muzeum leśnictwa, kawiarnia zamkowa i wiele innych atrakcji. Bywamy tam kilka razy w roku, bo każda pora ma dla zwiedzających inne niespodzianki, jak w ogrodzie botanicznym, poza tym z inicjatywy gospodarzy zamku i parku przybywa nowinek na pożytek turystom. Zbiory bogate, nie tak jak za czasów Izabelli Czartoryskiej, która kolekcjonowała dzieła sztuki i szeroko je udostępniała, ale jest co podziwiać, pomimo zawieruchy dziejowej, która zamku nie oszczędziła. Na terenie parku znajduje się zresztą mauzoleum Izabelli, która mimo iż większość życia spędzała poza granicami, kazała pochować się w Gołuchowie.
W niektórych komnatach zamkowych kręcono podobno serial KRÓLOWA BONA. Mówi się, że duch Czarnej damy czyli Izabelli krąży po zamku, ale ja myślę, że ona nie tyle straszy, ile pilnuje zbiorów muzealnych. Sama zresztą była bardzo utalentowana i niektóre ściany oraz sufity ozdabiała własnoręcznie, a złocenia wykonano z płatków złota. Nici złote i srebrne przetykano także w tkaninach zdobiących ściany, aby światło świec odbijało się w nich i rozjaśniało pomieszczenia.
Aniołków na zamku jest sporo, co właściwie teraz dopiero zauważyłam i to dowód na to, że warto odwiedzić niektóre miejsca powtórnie, bo za każdym razem co innego rzuca się w oczy.

Na terenie parku jest także niedźwiedziarnia odrestaurowana w 2008 roku, ale nie ma w niej zwierząt, bo dwukrotnie uciekały i były zagrozeniem dla ludzi i zwierząt gospodarskich.
Nadwątlone zwiedzaniem siły można podreperować w zamkowej kawiarni, gdzie podają nie tylko dobrą kawę, ale także dania obiadowe, wystrój lokalu przypomina, że znajdujemy się w pałacyku myśliwskim...
Zachęconych informuję, że zamek znajduje się między Kaliszem a Pleszewem, wstęp do muzeum w grupach co pół godziny, bilety 10, 7 i 1 zł, zdjęcia można robić bez flesza, spacer po parku bez opłat, parkingi tuż obok zamku lub w pobliżu z pełnym zapleczem turystycznym.

35 komentarzy:

 1. Ładne miejsce, w jakim to województwie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielkopolska, blisko Kalisza, jest tam też zagroda żubrów, danieli, dzików i koników polskich, piękne miejsce, polecam.

   Usuń
 2. Ciekawe miejsce Joasiu. Masz rację z miejscami jak z książkami - po latach odkrywa się niby to samo - a inaczej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No własnie, nawet w swojej miejscowości!

   Usuń
 3. świetnie, dobrze wiedzieć o darmowych wtorkach :D warto wziąć urlop i udać się w tym pięknym kierunku! Na wiosnę może się wybierzemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, każdy tam znajdzie coś dla siebie i do Kalisza blisko i do Russowa, gdzie dworek Marii Dąbrowskiej stoi....

   Usuń
 4. Kolejne miejsce o którym nie miałam pojęcia, że w ogóle istnieje i chociaż dzięki Tobie mogłam je poznać bliżej. dzieki za miłą wycieczkę!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj ja już bym w tej kawiarni nie wysiedziała, "myśliwskie trofea" strasznie mnie obrzydzają... Ale samo miejsce zapowiada się całkiem ciekawie, jego bogata historia zachęca mnie - 100% humanistkę do odwiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, niektóre zakurzone bardzo, ale siedzieliśmy na zewnątrz w otoczeniu przyrody:-)

   Usuń
 6. Gołuchów...i znów jeszcze jedno miejsce,które "chcę zobaczyć",a o którym nie słyszałam. I jak tu nie cieszyć się ,że się tu znajduję....bo w takich miejscach dowiaduję się o tych miejscach ,w których..anioły,"duchy przeszłości" mieszają się z miejscem gdzie można wypić kawę a jak widać także coś "większego" dla ciała...Asiu,dziękuję ,bo pałace ,zamki a przy tym cudne parki ...wprost uwielbiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, podają nawet coś z żubra, ale nie jadłam, żal mi żubrów!

   Usuń
 7. Anioły :) A ja lubię miejsca, które noszą ślady tajemniczych kobiet. Zamek Książ i Daisy, Zamek Stolpen i hrabina Cosel. Myślę, że zapisana w annałach obecność kobiet przydaje miejscom wdzięku i mistyczności :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Książu byliśmy, ale trochę nas rozczarował, zwłaszcza wielkość opłaty w stosunku do tego, co można zobaczyć....a teraz przyciąga tam turystów legenda o złotym pociągu.

   Usuń
  2. Książ mnie też rozczarował. Ale urzekła mnie historia o jego właścicielce i to sprawiło, że innym okiem spojrzałam na posiadłość :)
   A złoty pociąg? Złoto jako takie jest mało romantyczne.

   Usuń
  3. Zgadzam się, to często kobiety dodają uroku miejscom, Daisy taka była...Izabella Czartoryska także. Złoto mnie także nie podnieca, ani diamenty, może nie jestem prawdziwa kobietą?

   Usuń
  4. Cóż, diamenty lubię...:) Ale nie sądzę, żeby pociąg do nich (czy do złota) przesądzał o kobiecości :)

   Usuń
 8. Piękne te Anioły... Aniołku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, Aniu uśmiecham się dzięki Tobie od samego rana, buziaki!

   Usuń
 9. Asiu, jaka piękna i konkretna recenzja! Słyszałam o Gołuchowie, ale jeszcze nie byłam:) Stosunkowo niedaleko ode mnie, więc zapisuję takie miejsca. Jest tam wszystko, co kocham: cudowna architektura, dzieła sztuki, park i możliwość spacerowania, co uwielbiam i ...kawa, a od niej jestem uzależniona;) a co tam, innych rzeczy sobie przecież odmawiam;) Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dzieci zachwycą się zagrodą zwierząt i stawami pełnymi ptaków, ryb i żab wiosną...a, są też pawie, wystawa uli oraz inne atrakcje w Muzeum Leśnictwa. Polecam:-)

   Usuń
 10. Dobrze, że mi przypomniałaś o Gołuchowie, bo bardzo dawno tam już nie byłem, a to nie jest daleka wycieczka. Może jeszcze w tym roku się wybiorę? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Gołuchowie zakochaliśmy się po prostu i chętnie tam wracamy...

   Usuń
 11. Kolejne cudowne miejsce :) Dziękuję za fotorelację i wszystkie informacje, dzięki Tobie nawet jesli nigdy nie uda mi się tam przybyć poznam ich magię :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do usług! Wiele takich miejsc mamy w Polsce, warto zajrzeć na blog Świat według Hegemona, on to dopiero podróżuje... serdeczności:-)

   Usuń
 12. To cudowne, że zabytkiem może być jak z kochankiem. Jest atrakcyjny, bo wciąż Cię zaskakuje czymś nieznanym. A Izabella może po prostu tęskni. Ja bym tęskniła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne skojarzenia: zabytek jak kochanek (także fascynujący lub podniecający) i tęsknota z zaświatów, coś w tym jest...

   Usuń
 13. Znam ten zamek, bylam, widziałam, jeszcze w czasach szkolnych, więc dawno ale ogromne wrażenie na mnie zrobił i chętnie bym tam wróciła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, ze od tamtej pory wiele się zmieniło, bo ja tez po raz pierwszy byłam dawno temu i ciągle coś się zmienia...

   Usuń
 14. Uwielbiam takie "starocie" :) Ja byłem na Wawelu (acz niestety nie spenetrowałem wszystkich zakamarków; zakuto mnie w dyby na zamku w Niedziecy, a schodydo ruin zamku w Czorsztynie widziałem z bliska...

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to byliśmy w tych samych miejscach, ale w Krakowie byłam tak dawno, ze muszę powtórzyć, koniecznie!

   Usuń
 15. lubię odwiedzać takie miejsca z historią:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tam mnie jeszcze nie było, ale kto wie - może nawiedzę kiedyś te anioły :)

  OdpowiedzUsuń