wtorek, 14 kwietnia 2015

Zwiedzanie - moja pasja

To, że podróże kształcą, to stare porzekadło, ale sprawdza się w 100%, a nawet więcej. Bywa wszak, że wracając do miejsc znanych odkrywamy je na nowo. Mój mąż żartuje, że ja oprócz zabytków i przyrody zwiedzam także ludzi. Coś w tym jest, bo lubię się przyglądać mijanym osobom, obserwować zachowania małych i dużych w różnych sytuacjach. Pisałam już o wypadzie do Poznania, a tym razem zaniosło nas do Gołuchowa, pogoda letnia, chociaż kwiecień, chęć podróżowania i zdrowie dopisują, więc wsiadamy do auta z koszem piknikowym i ruszamy w drogę. Kosz z prowiantem zabieramy zawsze, bo bywało, że w miejscach, gdzie się dociera jedynie sklepik mały funkcjonuje, ale za to bez pieczywa, a pragnienie najlepiej gasi owocowo-miętowa herbata z termosu. Jedyne czego nie zabieramy to kawa, bo tę można kupić na stacji benzynowej nawet i to dobrą, a fast foodów nie lubię.
Jeśli nie był ktoś w Gołuchowie, to warto wybrać się (między Kaliszem a Pleszewem) i zwiedzić zespół zamkowo-parkowy, a dodatkową atrakcją jest zagroda żubrów, danieli i koników polskich. Jest gdzie kawę wypić, są pyszne desery lodowe i obiady także. Jest gdzie przenocować. Bywamy tam dwa razy do roku co najmniej, bo miło jest obserwować zmiany przyrody w pięknym parku, większym chyba nawet, niż ten w Kórniku.
Zamek był siedzibą Czartoryskich, nakręcono w jego komnatach niektóre sceny serialu "Królowa Bona", ale zwiedzić można też pałacyk myśliwski, mauzoleum Izabelli Czartoryskiej oraz zabudowania gospodarcze, gdzie dziś mieści się muzeum leśnictwa.
W Wielkopolsce wiele jest miejsc godnych uwagi, polecam...


Wiecej zdjęć na zachętę zamieściłam w zakładce Galeria powyżej. Następnym razem zamierzamy odwiedzić Kalisz i muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy.

4 komentarze:

 1. Piękne miejsca i okolice, życzę miłego wypoczynku i odkrywania nowych uroków magicznych miejsc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki i wzajemnie! Może pogoda na to wreszcie pozwoli, bo weekend bez zwiedzania to weekend stracony! Pozdrawiam:-)

   Usuń
 2. Zamek jest rzeczywiście piękny. Polecam również zamek krzyżacki w Gniewie.
  https://www.youtube.com/watch?v=N0ZZ0sB2-gY

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam, zwiedziłam. Po sąsiedzku jest także Kwidzyn. Gdy zacznie się zwiedzanie zamków, to nie ma końca.Aż dziw bierze, że tyle tego mamy:)
   Dzięki i pozdrawiam:-)

   Usuń