piątek, 27 maja 2016

Chybiona przesyłka...

Koniec roku szkolnego to czas kupowania nagród książkowych.
Każda szkoła zainteresowana jest kupnem nagród wartościowych w dobrej cenie.
Wydawnictwa i księgarnie wysyłkowe wyspecjalizowały się w produkowaniu książek na okoliczność. Nie lubię kupować książek w sieci, zwłaszcza z przeznaczeniem na nagrody, bo zdarza się, że oglądamy zachęcającą okładkę, katalog kusi cenami, a w środku między okładkami jeden wielki bubel.
Nachalność firm wysyłkowych też jest porażająca, niektóre wysyłają do szkół swoich przedstawicieli, którzy strzelają focha, gdy oznajmiam, że albo już zakupiłam nagrody, albo nawiązałam współpracę z konkurencją.
Przychodzą też tzw. paczki pokazowe: czyli mam obejrzeć, wybrać i zamówić w dużych ilościach, najlepiej też gdybym całą paczkę zakupiła, ale niektóre książki z owej paczki nie nadają się do niczego, dosłownie! A gdy nawet coś wybiorę i domawiam większą ilość, to czasem słyszę, że nakład wyczerpany i ewentualnie mogą włożyć coś innego lub zdarzają się egzemplarze uszkodzone!
Oczywiście sekretariat nie musi przyjmować takich paczek, ale często jest adres biblioteki lub moje nazwisko, a nikt nie wie, co w takiej paczce być może…
Ostatnio przyszła paczka z nieznanej mi firmy , nawet nie zamierzałam otwierać, ale polecenie… rozumiecie. Po otwarciu okazało się, że większość książek nie nadaje się nie tylko na nagrody, ale nawet dla biblioteki (broszurki, bajki z naklejkami, książki puzzle itp.) Ale kuriozum było dla mnie włożenie do owej przesyłki broszurowych wydań z przykładowymi arkuszami sprawdzianu dla klas szóstych szkoły podstawowej.
Dzwonię więc do firmy i taki oto uskuteczniam dialog:
- Dzień dobry, dzwonię ze szkoły X i pytam kiedy odbierzecie państwo paczkę pokazową, bo mam już dwie i trochę mi zawadzają…
- A kiedy przysłać kuriera?
- Natychmiast, najlepiej jutro, bo muszę ponownie zapakować, a dziś już kończę pracę.
- Dobrze jutro kurier będzie.
_ Super, a niech mi pani powie, czym kierowała się pani, wkładając do paczki broszury z zadaniami na sprawdzian szóstoklasisty, przecież sprawdziany już nie będzie, próbujecie wcisnąć nam broszury po 7 zł, bo nikt ich już nie kupi?
- Jak to sprawdzianu nie będzie?
- Nie ogląda pani telewizji? Sprawdzian był w tym roku ostatni raz.
- Skąd miałam to wiedzieć?
- Współpracując ze szkołami trzeba być na bieżąco.
- To proszę podać mi adres szkoły…
- Wysłała pani nam paczkę, więc chyba miała pani adres?
- Ale musiałabym poszukać…
Westchnęłam tylko i podałam adres szkoły. Szkoda jej było czasu na szukanie adresu, a ile ja straciłam czasu? W dodatku trudno było spakować książki tak, aby zamknąć i zakleić karton, chyba celowo, żeby jednak coś wyjąć i zostawić…

52 komentarze:

 1. W zasadzie to powiem tylko tyle... BYLEJAKOŚĆ to znak naszych czasów .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, niestety prawda, gdzie nie spojrzeć, bylejakość rzeczy i bylejakość w działaniu...

   Usuń
  2. Przesadzacie troszkę dziewczyny! Wcale bylejakość nie króluje... Właśnie wyjąłem z lodówki piwo, nie jest byle jakie, smakuje wspaniale!

   Usuń
 2. Zawsze po takich wydarzeniach zostaje niesmak i poczucie, że ktoś siebie ceni ale dla nas i naszego czasu za grosz szacunku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, pamiętam Twoje przygody z pocztą, usługi tez zostawiają wiele do życzenia, czasami mam wrażenie, ze nie zależy nikomu na kliencie...

   Usuń
 3. Nie powiem, jestem zaskoczona tym, że w takiej paczce pojawiają się książki uszkodzone, bo naturalne dla mnie było, że powinny być nienaruszone. A jednak się myliłam. Zgadzam się z powyższym komentarzem, że w obecnych czasach wiele rzeczy jest byle jakie.

  Jeśli nuda to stan umysłu, to mam rozumieć, że jeśli będę sobie powtarzać, że się nie nudzę to nie będę odczuwała nudy? Pytam, bo jestem ciekawa jak to z tym jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też myślałam, że w paczce powinno być wszystko O.K.
   Co do nudy - jeśli jesteś osobowością kreatywną, to nawet nuda nie zaświta w Twej głowie, nie ma o czym myśleć...
   Serdeczności:-)

   Usuń
 4. Podpisuję się pod komentarzem Ferdydurke.

  Szkolne nagrody książkowe wspominam z łezką w oku. Jak to lubiłam... a potem zbieranie wszystkich autografów od każdej koleżanki i każdego kolegi z klasy. W zasadzie książka "należała się" za coś, ale pamiętam taki przypadek, kiedy zrobiono odstępstwo. Książkę otrzymał klasowy leń (adwersarz czytania jakichkolwiek książek) na zachętę do zmiany nastawienia. I nie zgadniesz jaki zawód wykonywał, kiedy się spotkaliśmy po wielu latach - został POLONISTĄ. Jak wiele może w życiu człowieka zmienić jeden gest.

  Słonecznego weekendu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetny przykład, chociaż ja nie miałam tyle szczęścia, gdy podarowałam kuzynce na imieniny książkę (bo to był dla mnie najlepszy i jedyny wybór) miałam okazję zobaczyć, jak książka trafia do szuflady w kuchennym stole...kuzynka czytaniem nie zaraziła się, niestety.
   Ale może byłam egoistką, bo trzeba było kupić prezent pod solenizanta, a nie pod własne ambicje...

   Będą chyba burze, bo moja głowa wariuje...oby przeszły łagodnie.

   Usuń
 5. Zgadzam się z Ferdydurke. Bylejakością i brakiem kompetencjami aż kipi. Mam kilka doświadczeń........ Pozdrawiam Asiu. :) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przecież każdy chciałby być potraktowany inaczej...

   Usuń
 6. Tak to jest jak ktoś się mało interesuje swoją pracą... Zdarzyło mi się dostać taką książkę w nagrodę, nawet chyba więcej niż 2 razy, ale moje pytanie zawsze było takie: co ja z nią zrobię? Bo słownik ortograficzny czy wyrazów obcych się przyda, jeśli się go nie ma, a ja raczej miałam, jakiś tam atlas z ładnymi zdjęciami - niech będzie, ale coś o jakimś żółtym kwiecie, nawet nazwy nie pamiętam, po co? U mnie wiele tych książek było nietrafionych, nawet jak inne osoby się chwaliły, co dostały. Jak to sprawdzianu szóstoklasisty nie będzie? xD Nie będzie, bo tak chce pani minister. Właściwie, to moim zdaniem on faktycznie jest niepotrzebny, bo obowiązek szkolny i tak uczniowie muszą odbywać, a ja akurat miałam podstawówkę połączoną z gimnazjum, jedynym w okolicy i i tak wiedziałam, że tam właśnie trafię.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nagrody powinny też sprawiać przyjemność, lepiej kupić jakieś książki, z których nagrodzony się ucieszy, w wakacje poczyta, a nie takie, które odłoży lub przekaże dalej.
   Problem ze sprawdzianem jest jeszcze ten, że i tak wprowadzą coś zamiast czyli inna formę sprawdzania szkół, bo do tego to się sprowadza...
   Udanego weekendu:-)

   Usuń
 7. Witaj, Jotko.

  Bylejakość i nachalność posunięte do granic przyzwoitości. Prymitywne tricki, które mają skołowanego delikwenta zmusić do kupienia czegoś, czego wcale kupować nie chce.

  Mnie dość trudno wyprowadzić z równowagi, ale ostatnio pewnej pani to się prawie udało. Chodziło o "wetknięcie" mi jakiegoś książkowego cudu - "kompilacji profesorskiej" o... brzuchorzęskach.
  Powtarzane przeze mnie, mało twórcze "nie, dziękuję" kompletnie do niej nie docierało.
  Rozmowa (czytaj: monolog pani, w który w przerwach na oddech wtrącałam to nieszczęsne "nie, dziękuję") trwała do momentu, gdy weszłam jej w słowo i spytałam: "Mam pani naubliżać, żeby pani zrozumiała, że nie kupię kompilacji profesorskiej o brzuchorzęskach?".
  Myślałam, że to zakończy sprawę, ale prawie natychmiast usłyszałam:
  "Proszę podać adres, na który wyślemy zamówioną przez panią książkę wraz z bardzo interesującą ofertą innych naszych propozycji. Mamy teraz promocję..."
  Rzadko to robię, bo rozumiem, że po drugiej stronie siedzi ktoś, kto wykonuje swoją pracę, ale tym razem nie wytrzymałam - rozłączyłam się.

  Pozdrawiam :)
  Lena Sadowska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobną sytuację do opisanej przez Ciebie miał mój mąż, nie chciał przerywać pani po drugiej stronie i tak się męczył, w końcu też nie wytrzymał, chociaż trudno go wyprowadzić z równowagi...
   Serdeczności zasyłam:-)

   Usuń
 8. Bo to jest tak, jak wyżej wspomniała Lena Blackrose - ktoś chodzi do pracy, za którą nie przepada, więc nie ma ochoty poszerzać wiedzy ani wdawać się w szczegóły. Wyraźny brak zaangażowania wyczuwam w przypadku Twojej rozmówczyni ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, pytam kiedyś panią w drogerii o krem, bo nie miałam okularów, a pani mi czyta z kartonika... ja jej na to, ze prosiłam o poradę, bo czytać umiem. Podszkoliłaby się z nudów, poczytała, ale może się nie nudzi?

   Usuń
 9. Nauczyciele zwykle starają się kupować ciekawe pozycje książkowe na nagrody, niemniej często nie mają z czego wybrać, stąd kupowane są słowniki. Ja już zrozumiałam, że książki na prezenty kupuję tylko nielicznym znajomym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, a te pozycje, które chcielibyśmy kupić są strasznie drogie, budżet za to bardzo okrojony.
   Prawdą jest również, że prezent książkowy nie każdego ucieszy.

   Usuń
 10. Strasznie mnie denerwują tacy ludzie. Całkowity brak zainteresowania potencjalnym klientem, próba wciśnięcia na siłę bubli.. Czasy bylejakości. Współczuję Ci jotko, że musisz z takimi babami się użerać. Nie chcę tu marudzić jak to drzewiej bywało, bo było jak było, ale chyba nie tak. Znalazłam nie tak dawno błąd merytoryczny w atlasie do geografii córki. I gruby błąd ortograficzny w powieści, którą czytałam. Może dla niektórych to nic ważnego, ale dla mnie nie do przyjęcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, kiedyś korekta była bardziej rzetelna, a do książek dołączane były erraty, dziś spotyka sie książki z wieloma błędami i nawet renomowane wydawnictwo nie gwarantuje braku poważnych błędów.

   Usuń
 11. Mam kilkanaście cennych książek nagród, i prezentów, ale najbardziej sobie cenię autografy złożone pod dedykacjami.
  A może dzieciakom zamiast książek bardziej przydałyby się oprzyrządowania do komputerów? :)

  Pozdrawiam
  Andrzej Rawicz (Anzai)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autografy i dedykacje to osobny rozdział, ważny nawet w badaniach historycznych nad książką i czytelnikiem.
   Też zaczęłam się zastanawiać nad kupnem nagród typu audiobooki, e-booki, ale chyba budżet tego nie udźwignie, a poza tym dyrekcja ma do tego stosunek bardziej zachowawczy...
   Pozdrawiam również:-)

   Usuń
 12. A ja myślałam że takie cuda to tylko w erze ;-).
  A swoją drogą widać jacy niekompetentni ludzie pracują w takich wydawnictwach , a dodatkowo jak są mało zorientowani co słychać na edukacyjnym rynku. Oby następne wydawnicze oferty były bardziej trafione i przydatne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio już nie wiadomo, gdzie po takie oferty sięgać...konkurencja duża, a mimo to nie ma gwarancji na jakość:-(

   Usuń
  2. Miejmy nadzieję, że nie jesteśmy skazani na "jakość" za "rozsądną cenę" i że prawdziwa jakość i kompetencja jeszcze istnieje.
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
  3. Też mam taką nadzieję:-)

   Usuń
 13. To tak podobnie miałam wczoraj w Urzędzie Miasta :) jeden kraj a dwa różne języki - jak napisałaś :) buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, to taka bylejakość urzędnicza. Petent wytrzyma wszystko!
   Własnie przeszła nad nami burza i wreszcie spadł deszcz!

   Usuń
 14. I chyba o to chodzi, żeby było jak najtrudniej... Może liczą na to, że tej paczki nie odeślesz w wyznaczonym terminie i wtedy będzie można ją potraktować jako zaakceptowany towar?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet o tym nie pomyślałam, nie zamawiałam jej przecież, nawet nazwa firmy nic mi nie mówi...

   Usuń
  2. Niektóre firmy tak działają, że stawiają klienta przed faktem dokonanym (nawet, jeśli on niczego nie zamawiał ,a tylko przyjął)...Dobrze, że się tego pozbyłaś ;)

   Usuń
 15. Dlatego uważam, że pomimo tego, iż trzeba poświęcić sporo własnego czasu, lepiej udać się do księgarni. Natomiast pani z którą rozmawiałaś telefonicznie, powinna sobie wziąść głęboko do serca Twoje słowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy tak zrobi, bo raczej obrażona była... a w księgarni sama lubię wybierać, mogę godzinami:-)

   Usuń
  2. Asiu za co się obraziła? Za to, że jej powiedziałaś prawdę, że zwróciłaś uwagę. Czy może za to, że częściowo wypełniłaś jej obowiązki? W moim mieście usłyszałaby, że na jej miejsce znajdzie się wiele osób z lepszą motywacją do pracy.

   Usuń
  3. No nie wiem własnie, może za to, ze wytknęłam jej niewiedzę, normalnie powinna przeprosić, ale cóż...

   Usuń
 16. No i właśnie chcą niby sprzedać, ale żeby się wysilić trochę i bardziej zaangażować w swoją pracę, to najlepiej po najmniejszej linii oporu, a nóż się uda wcisnąć komuś jakieś buble książkowe. Do mnie czasem dzwonią z propozycją sprzedaży jakichś przypuszczam starych encyklopedii itp. Oczywiście nie daję się nabrać na te wszystkie opowiastki, bo jak będę chciała sobie kupić coś takiego, to sama wybiorę się na poszukiwania toż to dla mnie sama przyjemność buszowania po księgarniach :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobnie jest ze sprzedażą wszystkiego przez telefon lub Internet, gdy raz coś zamówisz, to potem trudno się wymiksować...
   Dobrego tygodnia :-)

   Usuń
 17. No cóż... Ja jestem z rodzaju tych, którzy nie kupują nagród, tylko na nie liczą :P Ale zamawianie w sieci często jest mega kłopotliwe. Właśnie z Karoliną próbujemy załatwić sprawę pewnej przesyłki. Łatwo nie jest. A z tego, co piszesz, sprzedawcy potrafią być okropnie nachalni, aby tylko sprzedać...

  Ciepełka
  Martyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nacięłam sie na kilku przesyłkach i nie lubię zamawiać w sieci...
   Serdeczności :-)

   Usuń
 18. Głupota ludzka nie zna granic :P Ja dość często zamawiam w sieci i nigdy nie miałam z tym problemu. Z taką głupotą jako klient spotykam się najczęściej w restauracjach czy kawiarniach. Właśnie w maju miałam taką czarną serię :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To możesz opisać na blogu, zawsze warto poznać doświadczenia innych, żeby uniknąć niektórych niespodzianek:-)

   Usuń
 19. No tak - szkoda słów.
  A ja Cię dzisiaj zapraszam do siebie wyjątkowo serdecznie.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już przeczytałam i jeszcze raz dziękuję:-)

   Usuń
 20. Nie umiem zamawiać w sklepach internetowych, bez względu na oferowany asortyment. Raz tylko, gdy planowany dla przyjaciółki prezent gwiazdkowy nie wypalił, zakupiłam książkę przez internet ale za pośrednictwem telefonu. Kurier się spisał, był jeszcze tego samego dnia. Teraz kiedy trudno mi jest się poruszać, kupowanie przez internet byłoby uzasadnione, a jednak wolę nie mieć książki, niż zamówić nie widząc jej. A czy dla siebie też przewidziałaś nagrodę? Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przewidziałam, podobno mogę coś wybrać, ale chyba raczej zamówię coś dla dziewczynek z kółka bibliotecznego na koniec roku :-)
   Serdeczności:-)

   Usuń
 21. podręczniki kupuję w sieci - tutaj raczej nie można czegoś schrzanić. całą resztę książkowego asortymentu wolę najpierw obejrzeć.
  kto by pomyślał, że karton wypełniony książkami wątpliwej jakości ma zachęcić do dokonania zamówienia. najwyraźniej nadawcy nie doceniają osób, które weryfikują jego zawrtość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie nie wiem, chyba liczą, że szkoły wszystko kupią...za pieniądze rodziców.

   Usuń
 22. Bardzo nie lubię takiego olewania, bylejakości i niedbalstwa. Ręce czasami opadają. Brrrr...jak najdalej od takich, czasami się nie da:/
  Wszystkiego dobrego:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami się nie da i to tym bardziej denerwuje.
   Wszystkiego pięknego :-)

   Usuń
 23. Dzień Dobry
  Z tej strony Mikołaj Mika. Dzwonię na zlecenie Boi. Zajmę dosłownie minutę, dobrze?

  OdpowiedzUsuń