piątek, 27 października 2017

Antyjanosik

Historia mrożąca krew w żyłach, ale wcale nie w stylu Halloween.
Szlaczek mnie trafił pewnego dnia, gdy w skrzynce na listy znalazłam kopertę z pieczątkami Urzędu Skarbowego i Poczty Polskiej.
W kopercie nie list był ani też wygrana w konkursie.
Koperta zawierała powiadomienie, iż w imię prawa i w świetle dnia codziennego, ode mnie czyli szarej obywatelki ściągnięto haracz na rzecz telewizji polskiej w kwocie 380 zł.

Dlaczego? Bo zalegałam z opłatą, co skutkowało odsetkami i byłam na tyle naiwna, że kiedyś uczciwie założyłam książeczkę abonamentową, więc w/w urzędy miały na mnie namiar i mogły haracz ściągnąć z mojego konta.

Czytałam kiedyś, że ileś tam milionów posiadaczy odbiorników nie płaci i nie zamierza, więc tacy jak ja muszą wspomagać zarząd TVP w utrzymywaniu fanaberii pana Kurskiego.
Tak więc ostrzegam wszystkich zarejestrowanych, którzy o płaceniu haraczu zapomnieli, by nie zdziwili się, gdy zniknie im z konta spora sumka, którą przeznaczyć mogli na bardziej zbożny cel...
WIELKI BRAT CZUWA !

89 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. No myślałam, że szlag mnie trafi na miejscu, nawet mój mąż spokojny zwykle, rozsierdził się bardzo...

   Usuń
 2. kiedyś antyjanosik to był burgrabia...
  a teraz?... kurgrabia...
  jak zwał, tak zwał, grabi jeden i drugi...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie posiadam telewizora od lat i mam święty spokój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ot, mądrą poczytać zawsze warto... niniejszym przekazuję wyrazy sympatii, dowody miłości i uwielbienia za odważną decyzję :-)

   Usuń
  2. No tak, ja jeszcze nie dojrzałam, poza tym filmy lepiej się ogląda na dużym ekranie...

   Usuń
  3. Ta decyzja wcale nie wymagała odwagi. Nie lubię chodzić do kina ani oglądać filmów. Letnia też nie.

   Usuń
  4. Za kinem też nie przepadam, ale filmy w zaciszu domowym i owszem :-)

   Usuń
  5. Ja mam po prostu jakiś problem z oglądaniem czegokolwiek. Po trzech minutach zaczynam się nudzić i kombinować: może siku, a może pić? - byle tylko nie siedzieć/leżeć i patrzeć bez przerwy.

   Usuń
  6. To może rowerek stacjonarny, ale nie lubisz...

   Usuń
  7. Nie ma mowy. Wystarczą mi moje książki, pisanie, pływalnia i parę innych drobiazgów. Po co na siłę przekonywać się do czegoś, czego się nie lubi i nie potrzebuje?

   Usuń
  8. Co racja to racja, mądrze prawisz!

   Usuń
 4. Abonament za propagandę :/ My też dostaliśmy nakaz zapłaty. Kwota 1 300 złotych polskich. Kiedyś uczciwie płaciliśmy abonament, potem była jakaś zmiana konta bankowego, zamieszanie z tym i jakoś został abonament zapomniany. No a potem do władzy doszedł PiS i zamienił telewizję w tubę. Nie mieliśmy ochoty za to płacić. A jednak nas dopadli.
  Współczuje Ci Jotko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To podobnie jak my i gdy pomyślę, za co płacę, to chora jestem z bezsilności!

   Usuń
 5. Przybij piąchę, Jotko, a może nawet i żółwika... ode mnie pobrano przez urząd skarbowy złotych circa 1800. Wyrejestruję w cholerę - przepraszam za brzydkie, acz adekwatne słowo i, jak mi Bóg miły, telewizora im zapakuję i wyślę pocztą, co to ode mnie ściągnęła (spokojna głowa - telewizor stary, ale działający sprawnie, co by się nasz pan "Ciemny lud wszystko kupi" przepięknie w nim przedstawiał)... no bo patrzaj: trzy i pół roku trzy czwarte życia spędzam poza krajem, a te Francuzy, Niemce czy Brytyjczyki to pana Kurskiego nic a nic nie oglądają... chyba zacofane czy jak... a tu człowieku płać i płać za te gadające głowy, ech... ale mimo wszystko pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dajmy się, mój mąż rzekł był, że teraz tym bardziej nie zapłaci dobrowolnie :-)

   Usuń
 6. Witaj, Jotko.

  Świetnie to określiłaś:)
  Mieliśmy kiedyś kłopot z zapłatą abonamentu za mojego tatę. Z racji wieku został zwolniony z opłat. Kiedy zmarł - dostaliśmy pisemko z nakazem uregulowania jego zadłużenia. Tata szczycił się już trzycyfrowym wiekiem, więc wyobrażasz sobie naszą konsternację. Dużo czasu zajęło nam wyjaśnienie tego wszystkiego.
  Rozumiem Cię więc doskonale i - współczuję.

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale za to biurokracja trzyma się doskonale !
   Grunt to nosić głowę wysoko :-)

   Usuń
 7. Współczuję.
  Ja kilka lat temu pozbyłam sie telewizora i mam spokój. Chociaż ostatnio został dwa razy zaburzony (ten spokój) przez panów z tutejszej telewizji publicznej, ktorzy bardzo chcieli byśmy płacili abonament (osobiście chodzili po domach), ale niestety musieli sie wycofać, kiedy okazało się, że tv nie mamy. Tutejsza telewizja publiczna pod wieloma względami jest doskonała, ale w ostatnim czasie też ma trochę za uszami jeśli chodzi o polityke.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli wszędzie podobnie, musieli mieć dziwne miny, gdy odkryli u Was brak odbiornika ;-)

   Usuń
 8. Jedno trzeba im przyznać - w ściąganiu haraczu nie ma lepszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, znaleźli sobie sojusznika, a skarbówka jest dobra w te klocki...

   Usuń
 9. No niestety - ja też należę do tych nienormalnych którzy płacą za abonament. I płacę regularnie, bo wiem że jak tego nie zrobię, to mi karę wlepią.
  To jest paranoja...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już dwa razy płaciłam zaległości i myślałam, ze reszta przepadnie, przedawni się, ale niestety...

   Usuń
  2. A tyle ludzi nie płaci i oni się tym wcale nie przejmują.

   Usuń
  3. Łatwiej ściągać od zarejestrowanych już kiedyś...

   Usuń
 10. Żeby jeszcze było za co płacić!Za tą medialną sieczkę ,inwektywy i kiczowate filmy ,która nasza tv chyba dostaje za darmo.
  A już absolutnie i zupełnie i do granic wytrzymałości doprowadza mnie używany przez WSZYSTKICH komentatorów ,gości ,osoby na świeczniku i wszystkie inne zwrot "dogadali się"
  'Musimy się dogadać"
  NIKT nie używa zwrotu " porozumieć się"
  Dogadać to ja się mogę prywatnie z bliskimi ,chociaż nie używam tej formy bo trąci mi podwórkiem z PRLu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już samo stwierdzenie DOGADAĆ SIĘ brzmi niefajnie i wzbudza podejrzenia, o co tak naprawdę chodzi.
   Trafna uwaga!

   Usuń
 11. Proponuję zaraz i od razu wyrzucić TV przez okno (warto je najpierw otworzyć, o czym w afekcie można zapomnieć) i wyrejestrować telewizor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No powiedz to facetom, a mecze jak oglądać?

   Usuń
  2. Wszak każdy wie, że piła jest nudna. Chyba, że siatkówkę oglądają, to co innego :D

   Usuń
  3. Jak strzelają gol za golem to nawet pooglądam ;-)

   Usuń
 12. Wiele razy miałem chęć wyrejestrować RTV i przestać płacić abonament, ale mam dość korzystną umowę zawartą jeszcze w 1994 r. z TP S.A. na dostawę internetu i podstawowego pakietu RTV. Z tego nie mogłem zrezygnować, bo pracowałem "jakby" w tej branży.
  Skandalem natomiast jest to, że jeden premier mówi żeby nie płacić abonamentu, a drugi zaczyna go ściągać.
  To "dogadanie się", o którym mowa wyżej, to wykorzystanie różnych ścieżek formalno prawnych po których można zostać zwolnionym z opłat za ostatni kwartał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My płacimy za kablówkę, w tym za internet, więc płacimy dwa razy i to jest dopiero skandal...

   Usuń
  2. Kablówka to nie jest to samo co abonament RTV. Ale skandal jest.

   Usuń
 13. Takich "niespodzianek" nie znoszę . Staram się płacić abonament acz bardzo niechętnie. Robię to raz w roku ,bo już kilka razy przekonałam się ,że z niektórymi "instytucjami" nie wygram.Szczerze przyznaję ,że nie mogę pojąć tego wszystkiego. Ale jak ktoś wcześniej zauważył - w ściąganiu haraczu są "mistrzami".Trochę inną sytuację miałam,ale też podliczono na ponad 500 PLN jako zaległości z korzystania konta . Konta ,które zostało zlikwidowane ok. 12 lat temu....paranoja-ręce opadają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to już kuriozum prawdziwe! I nie dało się tego odkręcić? To złodziejstwo w majestacie prawa!

   Usuń
  2. Asiu,wszystko jest w zawieszeniu bo byliśmy w banku w Krośnie i złożyliśmy odwołanie ,gdzie przedstawiciel banku też uznał ,ze to nieporozumienie (bo to co dostaliśmy to oczywiście z centrali).Pewnie robili kontrolę wieloletnią. Na razie cisza,sama nie wiem czy to ta przed burzą....?

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że jednak znajdą się mądrzy urzędnicy, którzy to wyjaśnią...

   Usuń
 14. No, po przeczytaniu takiej wiadomości, szlag może trafić na miejscu:(
  Ale jak to jest z tymi co nie płacą, bo nie chcą - nikt ich nie ściga?
  W UK niestety tez abonament płacić trzeba, no chyba, że się tv nie ogląda. Wyznaczone służby jeżdżą specjalnymi samochodami i sprawdzają jakimś swoim urządzeniem czy sygnał jest pobierany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie nie wiem, jeśli nie potrzebuje ktoś internetu i nie zgłasza odbiornika, to unika opłat po prostu...

   Usuń
 15. Nie dziwię się wzburzeniu, jest całkowicie uzasadnione. Znam to z autopsji. Też dostałam swego czasu wezwanie na przeszło 900 zł. Koszmar. I nie wiedziałam, jak to spłacić, w całości, czy w ratach? To było jeszcze do płacenia na poczcie. Plułam sobie w brodę, że taka akuratna byłam i w ogóle jakąś książeczkę opłat założyłam dawno temu. A pamiętam, jaka dumna byłam, że mam swoją własną książeczkę opłat, że mieszkam "na swoim", nie z rodzicami. Wtedy opłaty były symboliczne, można było płacić. Teraz nie oglądam w ogóle polskiej telewizji, wyrejestrowałam tv, ale za radio płacę, bo ponoć każdy słucha radia - ja akurat nie słucham, ale faktycznie w aucie odbiornik jest. A przecież tv można i na komputerze oglądać, jak kto chce. Żeby nam tylko wszystkim nie wcisnęli obowiązkowej opłaty za rtv do opłat za prąd, jak grozili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obawiam się, że robią zakusy na nasze kieszenie i pewnie wkrótce to ujawnią...ciekawe czy pan Kurski płaci abonament?

   Usuń
 16. No niestety, nie ma kraju w UE gdzie się nie płaci abonamentu. Tam są procentowo opłaty mają wyższy udział w finansowaniu TV publicznych. W niektórych krajach nie da się uniknąć abonamentu, gdyż jest on włączony albo do podatku, albo do opłat za prąd.
  Od płacenia abonamentu zwalnia tylko brak odbiornika i osiągnięcie wieku emerytalnego, więc nie rozumiem tak naprawdę Twojego oburzenia, że się o niego upomnieli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam błąd. Są kraje gdzie nie ma abonamentu, a telewizje państwowe utrzymują się jak prywatne z reklam, ale to zdecydowana mniejszość.

   Usuń
  2. Oburzona jestem nie tym, że sie upomnieli, ile tym, że kasę z konta zabrali, bez mojej wiedzy!

   Usuń
  3. Ciekawe, a jakbyś nie miała telewizora?

   Usuń
  4. To pewnie musiałabym wyrejestrować, ale zostaje jeszcze radio...

   Usuń
 17. rzeczywiście trudno przełknąć haracz na coś, co z założenia i przede wszystkim powinno realizować misję a skupia się na robieniu widzom papki z mózgu.
  dla porównania brytyjskie - publiczne - BBC, które produkuje choćby fantastyczne programy dokumentalne (BBC Documentary, Planet Earth, itp.) i świetne seriale (Peaky Blinders, Sherlock, i dawne ’Allo ’Allo!).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby nasza była jak BBC płaciłabym chętnie!

   Usuń
 18. Jeśli masz pakiet telewizji z jakimś tam dekoderem czy z talerza satelitarnego to już raz płacisz, jak dla mnie państwu powinno starczyć. Jakiś czas temu moja Mama Chrzestna dostała list i karę kilku tysięcy złotych za nie płacenie abonamentu. To dopiero rozbój według mnie.

  :) To też mogłoby być ciekawe, w drugą stronę taki zabieg zrobić.

  Zajęcia były bardzo fajne, grupa liczy 15 osób, więc nauka powinna być nieco prostsza, zadawanie pytań czy coś także.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płacę za kablówkę! Dlatego tak mnie to oburza, że płacimy dwa razy.

   Usuń
 19. No tak - wytłumaczenie że "inni też nie płacą" pewnie nie będzie na miejscu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najłatwiej ściągnąć haracze od tych z budżetówki i od zarejestrowanych...

   Usuń
 20. W sumie nie pojmuję faktu, że TV nie może utrzymać się z reklam, którymi notorycznie nas się zalewa, czy tego chcemy, czy nie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie pojmuję, a jeśli nie mogą, to niech zaprzestaną w ogóle nadawać...lub zmniejsza sobie apanaże!

   Usuń
 21. Brak słów Joasiu co to się dzieje teraz, a kaski żal strasznie...współczuję z całego serducha :(
  Dali 500+ to teraz musza pościągać żeby na to mieć i na swoją propagandę również... Ja już nie mam słów na to co nasz rząd wyprawia i na ciemny lud, który w nich ślepo wierzy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej wierzą w kasę na koncie i dopóki będzie, to ...
   Brak słów, Aniu:-(

   Usuń
 22. Ja osobiście nie posiadam odbiorników rtfau (:)), więc nigdy nie płaciłem i płacić nie zamierzam. Co prawda doceniam misyjny charakter TVP (kolega opowiadał, że takowy bywa), ale, że nie posiadam, więc ... :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś nie spotkałam misyjnego charakteru, poza religijnym, ale może za mało oglądam ;-)

   Usuń
 23. Taki hajs... Jak masz możliwość, to wymelduj, udawaj, że nie masz TV...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba będę musiała, cholibka, bo i tak nie oglądam...

   Usuń
 24. To się w głowie nie mieści... Jak mmogli tak zrobić. W Anglii też jest coś podobnego . Po polsku :licencja na telewizję. Robią podobnie : jeśli ma się telewizję, ale się nie płaci, przychodzą pod dom i z takim czujnikiem badają czy jest jakaś sygnał, jeśli jest to jest karą i nie na znaczenia, że polska telewizja :) Jeszcze trochę to za tlen będziemy płacić, uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O matko, to jak w filmie szpiegowskim:-)
   W miejscowościach uzdrowiskowych przyjezdni już płacą za tlen!
   Miłej niedzieli :-)

   Usuń
 25. Nie ma to jak dobrze wykształcony monitoring. Jesteśmy tak wszyscy dobrze prześwietleni, że nawet nasze konto bankowe nie jest naszym kontem bankowym :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie. I jak tu mieć zaufanie do banku? Trzeba może w Szwajcarii ulokować?

   Usuń
 26. Żeby jeszcze coś wartościowego w tym TV było...

  OdpowiedzUsuń
 27. A ja, kretynka, za rok z góry zapłaciłam. A że sama wprowadziłam zakaz oglądania telewizji publicznej pod groźbą ekskomuniki i zabawy z psami to podkreśla to jeszcze bardziej mój dół intelektualny w chwili płacenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chociaż odsetek Wam nie naliczą, ale mój mąż grozi, że teraz dobrowolnie nie zapłaci!

   Usuń
 28. Tyle pieniędzy w szambo poszło!

  OdpowiedzUsuń
 29. Masakra... Ja muszę płacić abonament tylko dlatego, że mam w mieszkaniu telewizor. A wiesz po co mi on? Żeby lepiej się oglądało DVD, bo u nas w domu nikt TV nie ogląda. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby po wywaleniu telewizora z domu i tak nam kazano płacić, bo mamy gniazdo sieciowe w ścianie.
  Także widzisz - nie tylko w Polsce takie historie - w Szwajcarii też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w sumie podobnie, my też głównie wiadomości i filmy z dysku, ale płacić każą za posiadanie odbiornika :-(

   Usuń
 30. My nie płaciliśmy przez wiele lat, więc kiedy nagle o nas sobie przypomniano i komornik ściągnął nam z konta, to policzyliśmy, że i tak jesteśmy do przodu. Płacenie na to draństwo nie mieści się w niczym. Od wielu lat nie oglądam TV publicznej, ale rozumiem, że są ludzie których nie stać na satelitę. Ale te programy - lepiej czy gorzej - dotąd dawały się jakoś oglądać. Nie teraz. Dlatego dalej nie płacimy.

  OdpowiedzUsuń
 31. A rządzący co i rusz obiecują koniec abonamentu, a przychodzi co do czego i nic się nie zmienia.

  To można też przeczytać, że się człowiek na nowo urodził, tylko, że w innym mieście. :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam kiedyś czytelniczki o identycznym nazwisku, wiec aby je odróżnić pytałam zawsze na jakiej ulicy mieszkają...
   Obiecanki cacanki, a my płacimy nadal:-(

   Usuń
 32. Prawie 4 stówy? Strasznie dużo pieniędzy.
  Ja oglądam tylko to, co mnie interesuje w Internecie.
  Płaci się czasem za Netflixa lub inne podobne, ale przynajmniej samemu się o tym decyduje.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super buty można kupić za taką kasę, ale cóż!

   Usuń
 33. ale zaraz, zaraz, ściągnęli sami z siebie, bez powiadomienia, bez wcześniejszego żądania zapłaty?... coś chyba nie tak...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karę płaciłam już dwa razy, a reszta niestety nie przedawniła się, teraz nie uprzedzili, po prostu zabrali...

   Usuń
 34. Raczej mamy burdel w przepisach i nikt nie kwapi się, żeby to wyprostować. Gdyby wszystko było jasne, logiczne i sprawiedliwe, większość by ładnie płaciła. Np. co to znaczy za posiadanie odbiornika? Jak to sprawdzić i OD WSZYSTKICH wyegzekwować, a nie tylko karać tych z łapanki. Albo dlaczego mam płacić jeśli tv publicznej nie oglądam i mam umowę np. z Netia i im płacę. Ktoś by wreszcie tam na górze usiadł i pomyślał jak rozwiązać ten problem a nie tylko przerzucanie odpowiedzialnością. Czego się spodziewać po dziurawym prawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze są priorytety zapewniające głosy wyborców, reszta może poczekać...

   Usuń
 35. Ja tego w ogóle pojąć nie mogę, choć wydawało mi się do tej pory, żem człowiek rozumny. Telewizji publicznej w ogóle nie oglądam, tak specjalnie, na złość, ale oni się tym nie przejmują. Bo niby opłata za telewizor, a przecież ja tego telewizora nie dostałem w prezencie. Musiałem go kupić za dudki, w dodatku dopłacając vat. Przecież to się kupi i d... nie trzyma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tego także nie pojmuję, tym bardziej, że opłacamy już telewizję kablową.

   Usuń
 36. A no znam takie inne przypadki też. I takich, co dalej nie płacą również xD. Jedna pani to komornika chyba nawet dostała za abonament właśnie. Masakra. U mnie się zawsze płaciło i płaci do dzisiaj za telewizję. Niemiłe zaskoczenie Cię spotkało. Jeszcze, żeby ta telewizja była warta tych pieniędzy, a nie jest. Zdecydowanie nie jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to mnie najbardziej wkurza, bo za kablówkę płacę, ale wybór mam.

   Usuń