sobota, 25 września 2021

Bronić wartości...

Zaglądając w medialne  zakamarki, co rusz natykam się na wypowiedzi polityków, dotyczące obrony wartości chrześcijańskich i tradycji przodków.

Powiem szczerze, że chyba tylko owi politycy i hierarchowie kościelni nie zauważyli, że nasz świat się zmienia, zmieniamy się my wszyscy, a przede wszystkim zmieniają nam rzeczywistość ci politycy właśnie, którzy wartości i tradycję mają na ustach , a postępują wedle własnych zasad lub ich braku po prostu.

Wartości i zasady wynosimy z domu, koleje losu i ludzie na naszej drodze weryfikują wszystko, czym nasiąkamy za  młodu. 

Politycy znani są z tego, że często zmieniają poglądy, partie i stanowiska, często postępują wbrew wszelkim zasadom przyzwoitości i uczciwości. Zaufanie w tym przypadku idzie w las lub raczej w knieje, bo tam ginie bezpowrotnie, choć niektórzy łudzą się, że po kolejnych wyborach musi być lepiej.

Przedstawiciele kościoła też nie są lepsi, co wykazały ostatnie afery i wypowiedzi hierarchów. Jak ma się świat polityki do kościelnego? Możesz nie głosować na konkretnego polityka lub wycofać swoje poparcie dla danej partii, a co duchownymi?  Zdarzają się nieliczne przypadki buntu w parafiach, gdy wierni nie zgadzają się z postępowaniem  miejscowego proboszcza, ale i tak o wszystkim decyduje kuria.

Ale nie o kościele zamierzam pisać. Niechaj martwią się ci, którzy należą i korzystają. Szczerze mówiąc, nie mają chyba wyboru.

Słyszę z ust polityków prawicy, że zamierzają bronić tradycyjnych wartości i walczyć o polską suwerenność. Obrona i walka kojarzą mi się z wojną. Z kim zatem walczą i przed czym chcą nas bronić?

W dobie przewartościowania wielu zasad, zakłamania , braku tolerancji i zwykłej życzliwości dla innych (nie swoich) wypada zapytać - drodzy politycy i ojcowie kościoła, jakim to jesteście dla nas autorytetem i wykładnią, by wmawiać nam, że "walczycie" o nasze dobro, kręgosłup moralny i kodeks etyczny dla następnych pokoleń?

Idąc za ciosem zapytam, bo sama już mam wątpliwości - czy widzicie  jeszcze  tradycyjne polskie wartości, o które powinni walczyć nasi przedstawiciele w Unii Europejskiej?


95 komentarzy:

 1. Świetnie to ujęłaś, Jotko.Polscy politycy i polski Kościół nadają się do firmowania powiedzenia: "modli się przed figurą a diabła ma za skórą".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno każdy z nich co innego myśli, a co innego mówi, a za kulisami wszyscy to kumple:-(

   Usuń
 2. ciekaw jestem, czy dotrzymywanie umów dobrowolnie zawartych to także tradycyjna polska wartość według tych samozwańczych autorytetów?...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy to w ogóle wartość, skoro nawet traktaty i przepisy prawa zinterpretują dowolnie...

   Usuń
 3. https://www.youtube.com/watch?v=-pzwcCR0-Jw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam ten film na Twoim blogu , a i obrazki bardzo wymowne...

   Usuń
  2. Dałabym głowę, że coś podobnego widziałam!

   Usuń
  3. Głowa wartością niezbywalną... Wiedział już o tym Ludwik XVI.

   Usuń
 4. "Z kim zatem walczą i przed czym chcą nas bronić?" Odpowiedź na pierwsze pytanie: ze wszystkimi; druga: wcale o nas nie chodzi, bronią tylko tego, czego się już nachapali.

  Nie należy traktować słów rządzących poważnie, to taki siwy dym, ale należy uważnie przyglądać się temu, co faktycznie robią. "Po owocach ich poznacie".

  Co do parafii...Wierni naprawdę wiele mogą. Jeśli chcą. Oczywiście nie wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam naiwne podejście nie tyle do polityki, co do życia publicznego, bo jak tu faktycznie wychowywać młodzież, gdy wokół tyle złych przykładów...
   To samo powtarzam koleżance, która pomstuje na swego proboszcza, ale nic z tym nie robi i co niedziela podnosi sobie ciśnienie.

   Usuń
 5. Moze to zadne pocieszenie ale Ci powiem ze chociaz Polska ma swe "szczegolne okolicznosci" to ogolnie polityka i politycy sa tacy sami na calym swiecie - wszystko by tylko sie utrzymac na stolkach. A konstytyucje czy nawet historie zawsze mozna nagiac do potrzeb......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stąd właśnie żadnej nadziei dla nas i zniechęca to ludzi do chodzenia na wybory wszelakie...

   Usuń
 6. żeby tylko ta "obrona wartości" nie mieszała się z atakiem na ludzi... poza tym wydaje mi się , że ta "OBRONA" jest w gruncie rzeczy zwykłą socjotechniczną miotłą, która pozwala wymieść z wszystkich dyskusyjnych pól "nie naszych ". Bo przecież nie decydują argumenty, tylko punkt widzenia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to, bo jak się wymachuje polską flagą i chrześcijańskie wartości ma na ustach, to wszystko inne staje się mniej ważne...

   Usuń
 7. Idealnie dobrałaś mem Remka Dąbrowskiego. Trafia w sedno!

  OdpowiedzUsuń
 8. No cóż Polityka to ciężki kakiber, zagmatwana i skomplikowana. Ja słyszałam, że każdy kto idzie do polityki to musi się zaszmacić. No cóż chyba to prawda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet ci, co szli dla idei, to albo odeszli, albo zamienili idee na stanowiska...

   Usuń
 9. Zgadzam się z Serpentyną, że politycy są tacy sami na całym świecie. Lokalne uwarunkowania może są trochę inne, ale ogólnie nic się nie zmienia. Z jednego się tylko cieszę, że u mnie nie ma kościoła i hierarchów, którzy wtrącaliby się do życia obywateli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego wniosek, że trzeba by szukać innego miejsca na ziemi...

   Usuń
 10. Ja ani pro-polityczna, ani tradycjonalistka, więc nie wiem co mam Ci powiedzieć. -_-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie, ale obserwuję rzeczywistość i wszystko zgrzyta...

   Usuń
 11. ..JoAsiu, cóż mogę powiedzieć? ..dysput politycznych nie znoszę, ale widzę, obserwuję co się dzieje i.. przeraża mnie to koszmarne robienie samowolki, czy też tzw.'wolnej amerykanki')..

  - przyjemnego weekendu Kochana <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, to zbyt przygnebiające, oby ciepła jesień rozweseliła nas trochę:-)

   Usuń
  2. Myślę, że lepiej by było, aby o naszych narodowych wartościach rozprawiali wszyscy poza nami.

   Usuń
  3. Gorzej, gdy znajdą same wady...

   Usuń
 12. Nawet nie dopuszczam myśli, że można traktować poważnie to, co mówią te... tu bardzo brzydkie słowo, aczkolwiek chyba najbardziej popularne nad Wisłą.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wartości bronić należy. Dlatego np. usilnie szukam, gdzie w Irlandii można się podpisać pod projektem obywatelskiej ustawy dotyczącej legalnej aborcji. Bo wolność słowa, nietykalność cielesna i prawo do samostanowienia są dla mnie ważnymi wartościami, podobnie jak rozdział Kościoła od państwa, czy równe prawa mężczyzn, kobiet i niebinarnych bez względu na wiek.

  Powszechnym błędem jest postrzeganie wartości chrześcijańskich jako wartości 1) jedynych i 2) uniwersalne. Po pierwsze co człowiek to inne wartości, po drugie to, że w dekalogu napisano "nie zabijaj" i jest to mądre, nie oznacza, że przykazanie pierwsze też ma sens ogólnoludzki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sęk w tym, że próbuje się uczynić dekalog jedynie obowiązującym prawem i narzucić większości poglądy osób, które same się do swych zasad nie stosują.

   Usuń
 14. Politycy to plaga naszych czasów…słowo „wartości” nagięli już do monstrualnych rozmiarów, mieści się w nim wszystko nawet ich obłąkana hipokryzja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację i chyba sami nie wierzą w to, co mówią, przynajmniej niektórzy...

   Usuń
 15. Nie ma "polskich" wartości, są wartości uniwersalne, moralne i one ewoluują, tak jak ewoluuje świat i człowiek. I mam wrażenie, że polscy politycy właśnie przed nimi nas bronią usiłując nam wciskać jakąś ciemnotę i zacofanie. Bo zostaną u władzy i u koryta tylko wtedy, kiedy nas sobie nas podporządkują, jednak świat pójdzie dalej. Bez nas.
  Dlatego nie uznaję autorytetów politycznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym cała bieda, że owe autorytety uważają się za nieomylne, a wybory dały im mandat na wszystko.

   Usuń
 16. Wartości są zmienne. Te wyniesione z domu mogą okazać się nie nasze całkiem. Albo tylko trochę. Każdy musi sam ogarnąć.
  Cóż politycy kłamią, tu wszyscy się zgadzają. To może jednak kłamią nam od dwóch lat na temat sama wiesz czego ;D
  Czy tu akurat mówią prawdę? Bo przecież tak okropnie nie mogliby kłamać...
  Naiwniacy z nas :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat w tym temacie słucham bardziej ekspertów, niż polityków, oczywiście można założyć, że WSZYSCY kłamią i są przekupieni, ale nie jestem dobra w teoriach spiskowych. Inaczej musiałabym przestać chodzić do lekarza, bo tez przekupiony przez koncerny farmaceutyczne.

   Usuń
  2. Jotko, lekarz do którego chodzisz, wcale nie musi być ekspertem. Ja byłabym za tym, by w poczekalniach wisiały ich indeksy do pooglądania. Poniżej trójki, nie wchodzę :) A na słowo "ekspert" to już ponad połowa społeczeństwa ma uczulenie. Wszystko się obecnie dewaluuje i zmienia. Mam nadzieję, że na lepsze, choć nie widać...

   Usuń
  3. Oj, ryzykownie! mogłoby się okazać, że nie masz do kogo iść ;-)
   Musimy sobie zadać pytanie - kogo uważamy za eksperta?

   Usuń
  4. Podejrzewam, że indywidualnie to jest. Patrzę na człeka, słucham co mówi, sprawdzam co czuję ostrożnie i podejmuję decyzję. Mój wybór. Bo już wiem, że wykształcenie nie równa się rozum i wiedza.

   Usuń
  5. Wykształcenie nie równa się także empatia i subtelność, a już polityce, to o nie w ogóle zapomnieli.

   Usuń
 17. Trzeba zadać sobie podstawowe pytanie, jakie wartości teraz ludzie wyznają i jakich są gotowi bronić. Świat się zmienił, ludzie się zmienili, wartości się zmieniły... Wiarygodności i autorytetów coraz mniej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielu z nas nie zgadza się na narzucanie wartości, które ktoś uważa za jedyne i niepodważalne.
   Na bycie autorytetem, jak na szacunek trzeba sobie zasłużyć.

   Usuń
 18. Od zawsze tak było, że rząd straszył wyimaginowanym wrogiem, żeby sobie podnieść poparcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kilku lat ciągle nas straszą i chyba z powodzeniem, bo słupki im rosną...

   Usuń
 19. Podstawowa kwestia - ktoś wybrał tych ludzi, którzy teraz uzurpują sobie prawo, aby wypowiadać się w naszym imieniu. W pierś niech się uderzą Ci, którzy do wyborów nie chodzą, bo to im także zawdzięczamy, że jest jak jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ktoś wybrał kogoś, może miał jakieś nadzieje, a te prysły jak bańka mydlana...

   Usuń
 20. Ja chyba też wezmę się za obronę tradycji. Niejaka Sylwia Spurek zamierza odebrać mi jedną z największych wartości - niedzielny rosół wołowo drobiowy. Chce zastąpić go zupką jarzynową... Po moim trupie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co powiesz o zakazie wędkowania? Słyszałam opinie wędkarzy, nie do powtórzenia...

   Usuń
 21. Ja uważam że wszyscy posłowie, ministrowie i inni decydenci kiedy kandydują na te urzędy są normalni, nawet mądrzy, im się potem coś dzieje i odbiera im rozum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, może to jakaś żyła wodna pod gmachem sejmu?

   Usuń
 22. Nie widzę, czym wartości polskie miałoby się różnić od uniwersalnych... A jak ktoś za dużo peroruje o obronie wartości, to często na gadaniu się kończy, do tego znaczna część polskiej sceny politycznej ma w gruncie rzeczy podobne poglądy na podstawowe sprawy. Ale wiem, że na niektórych to działa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze na gadaniu się kończy, czasami skutkuje ustawami...

   Usuń
  2. Rzeczywiście, to prawda. Chyba że chodzi o jakąś uczciwość czy dbałość o dobro ogółu.

   Usuń
 23. Witaj, Jotko, jestem z powrotem.
  Wartości polskie, uniwersalne...
  Manipulacja rodem ze starożytnego Egiptu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Przyznam się, że kiedy słyszę 'wartości', dostaję gęsiej skórki:(

  OdpowiedzUsuń
 25. Witaj, Jotko.

  Cóż... Wszystkie chwyty dozwolone, by wyłudzić nasze dobro, zamiast zakasać rękawy i zapracować na własne;)

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam wrażenie, że my właśnie pracujemy na całą rzeszę odbiorców zasiłków wszelkich i podwyżek ministerialnych...

   Usuń
  2. Liczy się i to, że rzeczone czynniki, oznajmiając: "chcemy waszego dobra", przynajmniej nie owijają w bawełnę, o co im chodzi;)

   Pozdrawiam:)

   Usuń
  3. Oni zawsze wiedza lepiej, bo my jak dzieci przecież...

   Usuń
 26. Chyba mamy do czynienia z pomieszaniem wartości. Odnoszę wrażenie, że ludzie się pogubili. Wielu obstaje przy konserwatywnych wartościach, z kolei inni wprowadzają 'nowe'. Pod przykrywką 'zmieniającego się świata' wprowadza się liberalizm pod względem seksualnym, obyczajowym i światopoglądowym. Nie jestem konserwatystą ani liberałem, ale obserwuję na przestrzeni dwudziestu lat jak świat się zmienia i nie jestem zachwycony. Podział za podziałem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie skrajności zawsze wykorzystują sytuacje, gdy dwie strony konfliktu zaostrzają relacje, dochodzi tu często do głosu brak zdrowego rozsądku.

   Usuń
 27. mnie też zastanawia, że każdy polityk "broni" mnie przed czymś i nikt nie odpowiada na pytanie - kim jest agresor. kto atakuje i skąd nadciąga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiec mamy się bać czy nie?

   Usuń
  2. wróg czający się w ciemnościach jest najgroźniejszy. bo nie wiadomo o nim nic. dlatego tak łatwo straszyć i tak trudno się bronić. a każdy ma swoje lęki, inne niż otoczenie w którym żyje. są i tacy, którym ze strachem po drodze, albo całkiem twarzowo wyglądają, mogąc się ukryć w cieniu własnych demonów.

   Usuń
  3. Oj, znam wielu takich mocno strachliwych!

   Usuń
  4. nie przejmuj się - w Izraelu czwarta dawka zaczyna być OBOWIĄZKOWĄ!
   o skuteczności poprzednich propagatorzy wolą zmilczeć, bo cóż mądrego mogą powiedzieć?

   Usuń
  5. Właśnie dowiadujemy się, ze cmentarze znów pozamykają, by się ludzie nie zarazili przy grobach, ale w szkołach wirusa nie ma, wiec się nie boję...

   Usuń
 28. Asiu - gdy piszesz takie teksty to ja z reguły komentuję je krótko: "Moje uznanie dla Ciebie"
  :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami muszę upuścić pary, by nie eksplodować...

   Usuń
 29. Każdy ma swoje, najwazniejsze dla siebie wartości i ich powinien sie trzymać. Zazwyczaj sumienie podpowiada nam, jakie to są konkretnie wartości. A poza tym mamy rozum oraz intuicję. One też sa niezłymi podpowiadaczami. Słowem - lepiej polegać na sobie, niz na zewnętrznych autorytetach. Tym bardziej, że tych autorytetów boleśnie teraz brak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby sumienie było czyste i mogło prowadzić prostą drogą, bo i sumienia mamy rożne...

   Usuń
 30. "Od przyjaciół ustrzerz mnie Panie, z wrogami sobie poradzę"-chyba każdy z nas powinien mieć na względzie słowa kardynała Richelieu. Ci polityczni i kościelni obrońcy, mieniący się przyjaciółmi społeczeństwa są gorsi od wszystkich wrogów, znanych i nieznanychbo nieprzyjaciele określają się konkretnie i wiadomo z kim ma się do czynienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, to stara prawda i ciągle aktualna!

   Usuń
 31. Jak widać zaglądają tu osoby na psycho tropach albo w stanie wskazującym;)))) Ten (ta?) kloszard znana jest z podobnych tekstow,żałosna postać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E, chyba nie, po kilku drinkach człek weselszy się staje raczej:-)

   Usuń
 32. Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, a czym człek starszy tym trudniej akceptować nowe i znaleźć swoje miejsce...
  W "tyle" mam i hierarchów, i polityków, bo to w swoje odbicie muszę patrzeć codziennie...Co przekażę naszym Wnukom ?? Podstawową zasadę matematyczną: Umiesz liczyć, licz na siebie...Bo Świat się dla ciebie nie zatrzyma...;o)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba wiek ma tu znaczenie, bo niektóre sprawy bardziej denerwują, na inne się obojętnieje...

   Usuń
 33. Wszystko się pogubiło i pomieszało , trzeba pilnować swoich wewnętrznych kompasów i trzymać kierunek obrany w przód - oglądając się na boki i w tył - może zasypać się to co przed nami ( z mądrości kombajnisty ścianowego 😀)

  OdpowiedzUsuń
 34. Bardzo dobrze napisałaś. To chyba tylko politycy nie widzą, że świat poszedł do przodu, a wartości się zmieniają, że ludzie nie chcą tkwić w tym, co było do tej pory, bo to nie było rozwojowe, a wręcz było zakłamane. Nie neguję wiary w Boga, ale naprawdę nie mamy średniowiecza i nie trzeba wiarą ludzi straszyć, tym bardziej patrząc na postępowanie Kościoła. Czasem warto pomyśleć, czy opłaca się o coś walczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że zwykli ludzie doskonale wiedza o co warto walczyć i co pielęgnować, wielcy tego świata nie muszą nami sterować...

   Usuń
 35. Politycy sa tyle warci co te klechy gadajace z ambon o tych wszystkich wartosciach, ktore maja w tyle. Zachowuja sie jakbysmy dalej zyli w sredniowieczu. Wstyd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wiele osób nadal żyje w średniowieczu i przymusza do tego innych.

   Usuń
 36. Nie trawie polityki i nie oglądam TV i jest mi z tym dobrze :) jak się coś zmieni to może zacznę oglądać...

  OdpowiedzUsuń
 37. Dla mnie sprawa wydaje się być oczywista - gdyby ci wszyscy prokatoliccy politycy i prochrześcijańscy przedstawicieli kościoła katolickiego postępowali zgodnie z deklarowaną myślą chrześcijańską, ot choćby gdyby postępowali zgodnie z dziesięciorgiem przykazań, powiedziałbym, że jest o co walczyć, a nawet powalczyłbym wspólnie z nimi, ale rzeczywistość temu przeczy - nie trawię ludzi postępujących wbrew słowom, którymi się tak ochoczo z nami dzielą.
  Mam taką nieśmiałą, aczkolwiek gorącą prośbą. Zdarza mi się przed napisaniem komentarza spojrzeć, co tam ciekawego mają do powiedzenia Twoi pozostali komentatorzy... i kiedy natknę się na panią kloszardową, moje serce, a jestem po zawale, buntuje się, popadając w arytmię. Już nawet pomijam ten plugawy i pełen nienawiści do Ciebie język, ale za tak popełnione przez kloszardową gramatyczne bazgroły, oddałbym ją do klasy pierwszej podstawowej szkoły. Jotko, upraszam Cię, masz taki świetny blog, także z tego powodu, że można na nim podyskutować z sobą, przedstawić swój pogląd, nie urażając innych, a tym bardziej tej, która udostępnia nam - komentatorom część swojej przestrzeni internetowo-blogowej, Jotko, uwierz mi, że kloszardowa istnieje po to, aby szkodzić i Tobie, i pozostałym komentatorom; ona świadomie trolluje, aby dokuczyć innym... wniosek: nie powinna się tutaj znaleźć i powinna być z tego świata, który stworzyłaś, wypraszana, a można to zrobić. Ona ma swój świat niepasujący do tego miejsca, bruździ w nim i chyba świadomie dąży do obniżenia wartości Twojego Bloga. Proszę, przemyśl to...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz całkowitą rację w obu sprawach. Wiem , że wiele osób czuje niesmak czytając komentarze kloszarda, wiec postaram się nie zostawiać ich na blogu, nawet jako ciekawostkę...

   Usuń
  2. I bardzo słusznie👏👏👏

   Usuń
  3. Zgadzam sie z Toba w zupelnosci Kolego Kawiarenko :) Jak tylko widze komentarze pani kloszard dostaje drgawek. Wszystkimi silami powstrzymuje sie, zeby nie odpisac owej "Pani". Na sile wbija szpile innym blogerom jak tylko sie da... Chyba chce zebysmy poczuli sie przy niej malutcy. Niewiarygodne. Dla mnie to odrobinke zalosne. Mnie juz kiedys dokuczyla, udalo jej sie popsuc mi humor swoim komentarzem u mnie na blogu. Potem przestalam sie przejmowac. Asia pisze madrze, ciekawie i chyba to bodzie owa Pania ;) Pozdrawiam :)

   Usuń
  4. Kasiu, nie odpowiadaj, to jeszcze gorsze, niż ignorowanie...

   Usuń