środa, 25 maja 2022

Zdumienie pod niebiosa ...

 Gdy słucham doniesień o aktach wandalizmu, to zadaję sobie pytanie, czy to zwykła głupota, czy niespożyta energia źle ukierunkowana , czy kompletny brak wyobraźni?

No nie wiem już jak to nazwać?

Dopiero co słyszeliśmy o zniszczeniu ponad dwóch milionów pszczół, miodu i pasieki, a już media donoszą o rajdach motocyklowych i samochodowych po polach obsianych zbożem, bo pewnie kierujący lubią patrzeć, jak im się żyto przed kołami kłania...

Na moim osiedlu nagminnie  zdarza się niszczenie samochodów mieszkańców, a to porysowane gwoździem, a to wgniecenia na masce, bo ktoś skakał po autach...dlatego samochód trzymamy w garażu, blaszak, ale zawsze.

Działkowcy często skarżą się, że ktoś im rujnuje zbiory lub altanki działkowe i żeby choć coś zabrał i poszedł. Nie, zniszczy, podepce, śmieci zostawi i pójdzie...

Podobnie na cmentarzach, poprzewracane płyty nagrobków, tablice polane farbą, poodrywane metalowe napisy , pokradzione kwiaty i duże znicze.

Niemal żaden budynek nie ostoi się przed graficiarzami z bożej łaski, którzy raczej szpecą ściany domów i instytucji, niż przyozdabiają w estetyczne murale.

Cieszymy się, gdy na skwerach i w parkach przybywa ławek, ale to także woda na młyn dla wandali. Albo ławka zniszczona czy przewrócona, albo wokół śmieci po plenerowych imprezach ogrom.

A przy okazji - niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego młodzież siada na oparciach ławek, nogi w brudnych butach trzymając na siedzisku?

Kuriozalnymi są kradzieże włazów do studzienek w chodnikach lub jezdniach, kabli i szyn kolejowych, skradziono nawet kiedyś koła ratunkowe rozmieszczone nad Wisłą w Toruniu...

Na internetowej stronie miasta czytam, że grupa wandali wybiła mnóstwo szyb okiennych w budynku jakiejś instytucji, z rejestracji obrazu na monitoringu okazało się, że wiek wandali to 6-9 lat!

Skąd biorą się ludzie, którzy lubią niszczyć, brudzić, robić komuś przykrość, narażać na straty lub nawet na niebezpieczeństwo?

Nigdy tego nie zrozumiem i nie pogodzę się z bezmyślnością, okrucieństwem i bezkarnością...  


P.S.

Codziennie odnajduję w spamie Wasze komentarze, podobnie jest z moimi u Was, co dziwne, te pisane z konta anonima przechodzą bez problemów, więc jeśli nie macie opcji komentowania anonimowego, to wielu komentarzy nie przeczytacie. Mam 3 blogi i ta sama osoba na jednym komentuje bez problemu, na drugim jej komentarz wchodzi jako spam. Nie ogarniam tego...

93 komentarze:

 1. Niby dlaczego ma być porządnie, schludnie i bezpiecznie, skoro może być akurat inaczej? Na śmietniku człowiek czuje się swojsko, w salonie - nie każdy i nie zawsze. Brzmi okropnie? - Ale prawdziwie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto lubi śmietnik, niech tam żyje, nie wszyscy muszą!

   Usuń
 2. Też tego nie ogarniam, bo chyba brak szacunku to po prostu za mało. Niestety, gdy obserwuję brak reakcji rodziców na nieodpowiednie zachowania dzieci to wiem, że lepiej nie będzie, a tylko gorzej... Brak słów....
  P.S. Też odnajduję mnóstwo komentarzy w spamie. Problem pojawił się jakiś czas temu :/
  Komentarze w spamie to jedno. Byłam zmuszona zmienić ustawienia i wygląd na moim drugim blogu, bo nawet nie mogłam publikować odpowiedzi na komentarze na moim własnym blogu!
  Obawiam się czy to nie wstęp do tego, abyśmy przechodzili na płatne platformy :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Płatne? proszę bardzo, ale niech to będzie powiedziane wprost, a nie w taki sposób zniechęcać do blogowania...

   Usuń
 3. Też tego nie ogarniam z komentarzami. Mam ten sam problem.
  I nie ogarniam motywów wandali...kompletnie!
  Miłego dnia Jotko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj miłego, bo czasami człowieka szlaczek trafia:-(

   Usuń
 4. Mam ten sam problem z komentarzami.
  A co do aktów wandalizmu, to podzielam Twoje odczucia zdumienia, oburzenia, niezrozumienia i bezradności. Naprawdę przykro i strach, że tyle jest osób, którym chyba dzika przyjemność sprawia niszczenie, kradzież, bezczeszczenie. Czy w ludziach kłębią sie jakieś frustracje, jakieś kompleksy, którym chcą w ten sposób dać wyraz, czy to czysta głupota i bezmyślność? Nie obchodzi ich wszechobecny monitoring. Do tego nastolatkowie i dzieci często przechwalają sie swymi wyczynami w Internecie. Dla poklasku i chwilowej sławy gotowi są krzywdzic innych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie to po prostu przeraża, czasami pytamy uczniów, dlaczego niszczą mienie szkolne, wrzucają rolki papieru do muszli, wykopują dziury w drzwiach, a oni wzruszają ramionami, płakać się chce!

   Usuń
 5. Pytasz: Skąd biorą się tacy ludzie? No przecież sami ich wychowaliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówisz, jak Franciszek...ale jaka na to rada?

   Usuń
  2. Jest takie sparafrazowane powiedzenie, że: "człowiek uczy się do śmierci i umiera głupi". Wychowywanie człowieka jest właśnie takim długim procesem pedagogicznym, nieraz obejmującym całe pokolenia, i obejmuje właściwie wszystkie sektory gospodarki. To dlatego użyłem wyrażenia "sami ich wychowaliśmy". Jest na to idealna rada, zarządzający nami powinni mieć wiedzę chociażby taką, aby nie używać pogardliwego słowa "Franciszek", tylko papież Franciszek, bo to obraża wierzących. ;)

   Usuń
  3. Imię Franciszek jest pogardliwe i obraza wierzących?
   To użycie Jan Paweł II lub Karol Wojtyła też jest obraźliwe?

   Usuń
  4. Nie chodzi o Franciszka, ale o Papieża, ale coś w tym jest, że np. Donald, czy Tusk nie jest zbyt eleganckie, ale Donald Tusk już jakoś obejdzie, nawet jak nie poprzedzi tego słowo "pan". No cóż nasza tradycja i kultura poszła się j...ć i dlatego z każdym chcemy być na "Ty"..

   Usuń
  5. A jednak wiedziałeś o kogo chodzi?
   Nie chodzi o to, by być z każdym na "ty", ale o to, by nadmierna tytułomania nie zaciemniała sensu i istoty rzeczy.
   Szacunek budujemy postępowaniem, nie gadaniem drukowanymi literami...

   Usuń
  6. To nie jest problem tego, że brak przedrostka "pan" przed Donaldem Tuskiem spowoduje, że nie będzie wiadomo o kogo chodzi. Nadmierna tytułomania jest takim samym zgrzytem w obszarze savoir vivre'u jak pozbawianie należnych godności, szczególnie gdy chodzi o wyjątkową funkcję. Ale możemy się różnić ... tym bardziej, że mamy odmienne zdania co do ostatnich posunięć papieża.

   Usuń
  7. Co innego oficjalnie i publicznie, a co innego w luźnej dyskusji na blogu, kiedy wszyscy wiemy o co chodzi, ale jeśli to Ciebie obraża, to przepraszam i napiszę - Jego Świątobliwość Papież Franciszek, ale czy tak skromnej osobie to pasuje?
   jotka.

   Usuń
  8. Obraża wierzących? Wierzących w co? W Boga czy w papieża?

   Usuń
  9. @jotka
   Może lepiej jak wyjaśnię motywy tego jałowego - gł. z mojej strony - sporu. Powtarzanie słów papieża zarzucono mi wielokrotnie. Dopiero wskazanie miejsc, gdzie kilka dni wcześniej napisałem to co później papież powiedział zamknęło gęby hejterom. Gdybyś powiedziała, że "Franciszek mówi to co ja napisałem", albo w ogóle nie wtrącała Franciszka to sporu by nie było. No cóż, jeżeli to ma być tylko "luźna dyskusja na blogu" to i ja przepraszam. Jak wiesz mój stosunek do papieża jest znany, więc tu nie chodziło o specjalną estymę, tylko o zachowanie pewnej kultury dyskusji.

   Usuń
  10. Jako agnostyk nie jestem adwokatem wierzących. Mój stosunek do wszelkich religii jest porównywany do "zaorania tego pola", czyli kościoły na szpitale, i DPS-y, księża do pracy społecznej, a funkcjonariusze kościelni przed sądy. Nie interesuje mnie to, czy wierzący czczą Boga, Papieża, czy diabła w ornacie (mam nadzieję, że zrozumiała jest moja intencja pisania papież z dużej, lub małej litery) jednak uważam, że skoro papież prowadzi swój ponad miliardowy tabun owieczek i baranów to należy mu oddać pełny szacunek.

   Usuń
 6. JoAsiu, mam tak samo, zupełnie nie rozumiem takich zachowań, których w żaden sposób nie można niczym wytłumczyć, to jest jak jakiś horror :/
  ..wiem, że komentarze znikają, bo sama tego doświadczyłam pisząc u kogoś na blogu, mój komentarz po prostu wcięło.. również czytam o tym, że komentarze trafiają do spamu.. trochę to niepokojące.. oby blogspot nie chciał zamknąć platformy z blogami..

  - pozdrawiam serdecznie i ciepło <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby, bo nie chce mi się przenosić, kopiować itd.
   Zdrowia i ciepełka, kochana:-)

   Usuń
 7. Przyczyny wandalizmu są właśnie te o których wspomniałaś, bezmyślność, nuda zawiść i wszystkie wszelkie frustracje.
  Ciekawe jest to że jeśli nawet najwięksi degeneraci poczują się dumni z miejsca w którym żyją to dbają o nie i nie pozwolą go niszczyć.
  We Wrocławiu coraz więcej murali powstaje przy udziale mieszkańców i to na osiedlach przeciętnych zjadaczy chleba z dodatkami ludzi z marginesu społecznego.
  Kilka lat temu w niedzielny wieczór robiłam zdjęcia na przestrzeni podwórkowej, kamienice wkoło niej są pokryte malowidłami z motywami z życia mieszkańców. Podszedł do mnie pan na mocno chwiejnych nogach i z dumą zaczął mi je objaśniać.
  Od kilku lat rady niektórych osiedli organizują ciekawe akcje integrujące mieszkańców i budujące poczucie dumy z miejsca w którym mieszkają.
  Mieszkam na osiedlu o ksywie Trójkąt Bermudzki nazwa wielce wymowna ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bałam się żeby mi nie pożarło takiego długiego komentarza, dlatego kontynuuję w drugim :)
   Przekrój społeczny na moim osiedlu bardzo się zmienił ale jest ogromnie zróżnicowany.
   3 lata temu zagospodarowano naszą przestrzeń podwórkową, nasadzono zieleń urządzono place zabaw dla dzieci. Wkoło stare kamienice i kilka nowych plomb, przekrój ludności bardzo różny.
   Nie jest idealnie bo płotki okalające zieleń gdzieniegdzie poprzewracane, ale celowego wandalizmu nie widać. Pod niektórymi kamienicami z inicjatywy mieszkańców powstały mini ogródki.
   Są więc sposoby aby minimalizować destrukcyjną działalność.

   Usuń
  2. Akcje muralowe u nas bywają, ale większość murów to zniszczone bazgrołami ściany. Nawet toytojki poprzewracane. Kiedyś na monitoringu wyśledzono niszczycieli wiaty przystankowej, dostali prace społeczne, gdyby tak udało się wszystkich wandali wyłapać!

   Usuń
  3. Ano właśnie, powinno się tych wandali ścigać z większą gorliwością i to oni powinni naprawiać te szkody które wyrządzili!

   Usuń
  4. Jestem za, szorować, malować, naprawić, odkupić!

   Usuń
 8. Wandalizmu i bezmyślnego niszczenia rzeczy tylko dlatego, że znajdują się w przestrzeni publicznej, a nie za płotem, drzwiami, drutem kolczastym - też kompletnie nie rozumiem. Wiek wandali świadczy o tym, że już dzieci są po prostu niewychowywane, nikt ich w domu nie nauczył, że na to wszystko idą nasze pieniądze i że potem to z naszych pieniędzy miasto czy gmina będzie musiała wyremontować.
  I że dlatego będzie mniej na boiska, sale i sprzęty gimnastyczne, inne ławki itd.
  Wprost przeciwnie nadal popularny jest kult bycia cool za pomocą głupich zachowań, niszczenia, a nawet kradzieży w sklepach.
  Taki podmiejski mały gangsta zyskuje w ten sposób ksywkę odważnego i nietuzinkowego i szacunek wśród rówieśników.
  Nauczanie powinno być mądre i od podstaw w rodzinie, dopiero potem w szkołach. Ale wiemy, jak wiele rodzin niestety nie wychowuje, jak wiele dzieci nie ma prawdziwego domu, tylko w miarę miejsce do spania i czasem do zjedzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórzy rodzice wręcz twierdzą, że to szkoła uczy najgorszych zachowań, bo i takie zdania słyszałam, a w domach same anioły!

   Usuń
  2. No jasne, anioły od których uczą się pierwszych bluzgów i agresywnych zachowań, ech... szkoda gadać.

   Usuń
 9. wiesz, Bóg ich nie stworzył, ktoś jednak ich urodził i wychował jeśli można to tak nazwać? Dobry pies to zadany i ułożony, który nie psoci a człowiek?
  No cóż, człowiek to nie pies nie wolno, ale co nie wolno? Wychować nie wolno? 7 mld ludzi i ciągle jakby mało

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwierzęta potrafią się lepiej zachować, niż ludzie...

   Usuń
  2. to prawda a roślinami nie jesteśmy ;)

   Usuń
 10. Wandalizm widze u nas tez i jak Ty nie potrafie zrozumiec. Kiedys i ja bylam nastolatka majaca duza grupe znajomych w tym samym wieku - i nigdy nie przyszlo nam do glowy niszczyc czy smiecic.
  Przeciez wyglad miasta w ktorym sie mieszka sluzy nam, daje miejsca do zabaw i rozrywek czyli jest jakby czescia nas .
  Winie wczesne wychowanie dzieci/mlodziezy, winie rodzicow ktorzy nie wychowuja a tylko zapewniaja podstawowe potrzeby mlodych. Nie powinni liczyc na szkoly bo szkola to przedewszystkim edukacja, nie zapewni wpojenia pewnych regul i zasad wspolzycia spolecznego.
  Niestety obecnie swiat jest tylko nastawiony na konsumpcje.
  Od dawna mowie ze boje sie swiata ktorego stery przejmie obecna mlodziez. Poniekad dobrze ze tego nie zobacze - szkoda bo mogloby byc tak inaczej........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, mimo wszystko, że nie będzie tak źle, w końcu nie wszyscy są wandalami:-)

   Usuń
 11. Tu, w tak zwanej "mojej dzielnicy" to tylko są z lekka dewastowane ławki w otwartym, nieogrodzonym parku, są po prostu upstrzone różnymi napisami lub rysunkami. Ale nie są dewastowane przeróżne przyrządy do ćwiczeń ani place zabaw dla dzieci, a tych placów jest kilka w tym parku. W następnej dzielnicy widziałam raz spalone auto. Co do komentowania- Google prowadzą chyba wojenkę z innymi platformami i dopuszczają do komentarzy tylko tych, co korzystają z ich przeglądarki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy ja korzystam, a właśnie znikają, a na wordpressie nie znikają.
   U nas zainstalowano stacje naprawcze dla rowerzystów i od razu zniszczono...przetrwa tylko to, co jest zamykane i monitorowane.

   Usuń
 12. Witaj, Jotko.

  Do bezmyślności dodałabym jeszcze bezkarność wandali.
  Właściwie nikt nie wyciąga konsekwencji, czasami dlatego, że nie bardzo wiadomo jak to zrobić.
  Może warto byłoby też zacząć uświadamiać, że "wspólne" nie jest "niczyje" ale właśnie "wspólne"...

  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powinno się zacząć od szkoły, zniszczyłeś - napraw lub zapłać!
   Najbardziej zniszczone bywają bloki socjalne, nawet taksówkarze nie chcą tam jeździć...

   Usuń
 13. Chamstwa i wandalizmu nie toleruję ! Nie ma na to mojej zgody. Nikt nie powinien zgadzać się na to. W Szwajcarii - podobno sąsiad sąsiada pilnuje i uwagę zwraca lub straż miejską wzywa, gdy tamten coś zrobi nie tak jak powinien. Coś w tym jest.
  U mnie też niektóre komentarze wskakują automatycznie, choć mam ustawioną moderację. Nie wiem co się dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nie u nas, u nas wolność szlachecka jeszcze pokutuje!

   Usuń
 14. Myślę podobnie jak Lena Sadowska. Policja powinna pilnować porządku i konsekwentnie karać za jego naruszanie. Mam wrażenie, że to akurat wyraźnie jest lekceważone a przecież to podstawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Policji za mało, a straż miejska boi się bandziorów, woli karać za złe parkowanie...

   Usuń
 15. powiem tak (nie ujmując nikomu ale inaczej się chyba nie da) To są zaburzone ludzie, których trzeba leczyć 🏥🚑💊 Bo to są osoby, które: "Chodzą w samopas jak bezpanski pies" 🐶 Tam nie ma raczej planu dnia śniadanie nie jest śniadaniem obiad obiadem a noc nocą bo się siedzi na ławce prawie do rana 🌛⛅ Tam nie ma zainteresowań i że tak powiem:"produktywnego spędzania wolnego czasu" Policja i jeszcze raz policja 👮‍♂️🚔🚓

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, ale kasa na piwko i głowa do głupich pomysłów zawsze!

   Usuń
  2. jak ja miałam 13 lat to jeszcze bawiłam się razem z koleżanką lalkami 🧚‍♀️🧜‍♀️ To mnie Mama już powoli zaczęła upominać, że dorastam i już trochę mi to nie pasuje. Teraz 13nastka dziecko z łobuzem z więzienia. Film "Galerianki" i tekst w klasie: "Cała klasa zdaje ja wrzucę te testy do kosza" 🗑Bo nauczyciel musi rodzicom ustąpić i nie ma nieraz wyboru. Ja nie wiem po prostu nie wiem 😥

   Usuń
  3. Teraz rodzice wykłócają się o możliwość malowania się i modnego ubierania nastoletnich uczniów, w końcu są prawie dorośli...

   Usuń
 16. Mam podobnie jak Ty z komentarzami, w wielu przypadkach muszę potwierdzić, że to nie spam i dopiero wtedy się publikują. Dziwne bo sama nic nie zmieniałam w ustawieniach.
  Wandalizmu w ogóle nie rozumiem, kradzieży dóbr publicznych też nie, i o ile kradzież może mieć cel finansowy to wandalizm nie służy niczemu. Może tylko te łobuzy czują się silni i odważni kiedy wybiją szybę albo coś zniszczą, albo z nudów to robią, sama nie wiem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpisałam u Ciebie dwa i oba zniknęły...
   Przywiązałabym takich do pręgierza na rynku!

   Usuń
 17. Moja ciocia i wujek, którzy z zawodu są ogrodnikami, mają przepięknie urządzoną, klimatyczną działkę. Codziennie jeżdżą tam na kawę, zamiast pić ją w domu. Każdy uwielbia tę ich działkę. Jednak pewnego razu okazało się, że jakaś hołota zdemolowała altankę, paląc na podłodze ognisko. Przy okazji połamali, naśmiecili, zdewastowali i poszli, zostawiając po sobie niezliczone puszki z piwa. Po zgłoszeniu tego na policję jeżdżą tam patrole i uspokoiło się. W "polactwie" jest coś takiego, chyba spuścizna po warchołach-sarmatach, którym wszystko wolno. Niestety, ani mienia nie uszanują, ani drugiego człowieka, ani przepisów prawa, jeżeli nie czują nad sobą bata. Tylko pod knutem chodzą jak w zegarku. W minionej epoce jeden z drugim przeszedłby przez "ścieżkę zdrowia" i inni zastanowiliby się sto razy, zanim zrobiliby coś głupiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, masz rację, ja już nie wiem czy to jeszcze z zaborów czy z czasu komuny?
   Mojemu teściowi 3 razy okradali altanę, a sąsiadce teścia zniszczyli uprawy...sprawy nie było, bo za małe straty.

   Usuń
  2. Na moim podwórku dzieje sie inna bajka. Mieszkam koło stadionu, więc nabuzowani kibole, wracając z meczu, idą ławą i walą, w co popadnie. W ten sposób zastałam kiedyś wybitą szybę w samochodzie i ewidentnie nie było to włamanie, bo wszystko było na swoim miejscu. Taka mała, bezinteresowna demoleczka.

   Usuń
  3. U nas na szczęście zamknięto dyskotekę, bo po każdym weekendzie wracający z zabawy dewastowali co popadło...właściciele umywali ręce, a skarg było coraz więcej.

   Usuń
 18. Dziś miałem kompletny Armagedon z komputerem. Pół dnia walczyłem, żeby się uruchomił w miarę normalnie. W końcu zamówiłem nowy. A teraz okazuje się, że laptop stary jednak działa (wolno, bo wolno ale działa jednak). Co za złośliwość rzeczy martwych. Tak samo pewnie z komentarzami. Może spróbuj na innej przeglądarce komentować.

  Mam wrażenie, że spora część wokalistek śpiewa z jedną manierą, tak zwane ,,miauczenie". Na dłuższą metę nie zjadliwe.

  Maleńczuk faktycznie należy do kategorii osób, o których można mówić w róznych kontekstach i z róznymi emocjami.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałam różnych przeglądarek, poddałam się, próbuję jako anonim.

   Usuń
 19. Z moich doświadczeń wynika, że wandalizm to nic innego, jak brak szacunku - do czyjejś pracy, własności, ludzi. Gdyby zrobić badania pewnie pokazałyby one, że w rodzinach wandali praca to nie było to, co rodzice cenili najbardziej. Te dzieci w szkole, które dostały coś gratis (piórniki, kredki, mazaki) niszczyły je bezmyślnie, nie ceniły ich, nie szanowały.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepszym przykładem darmowe podręczniki, całe szczęście, że niebawem nie będę na to patrzeć, choć płacimy wszyscy!

   Usuń
 20. Oj tak, ręce opadają... Takie zachowania niestety wynoszone są z domu. Jeżeli rodzice nie dają wzorca, nie uczą właściwych zachowań to tak się później dzieje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielu rodziców twierdzi, że to szkoła uczy złych zachowań...

   Usuń
 21. Patrząc na to co dzieje się na Ukrainie, wspominając wcześniejsze wojny-wandale muszą mieć sowieckie lub niemieckie wychowanie . Inne nacje nie maja w genach wandalizmu więc pewnie i nasi wandale albo wychowani przez wymienionych albo genetycznie uwarunkowani.

  OdpowiedzUsuń
 22. Dw tygodnie temu byliśmy na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Plaża, góry i budka z napisem "Open 24" weszliśmy do środka a tam kasa fiskalna, maszyn do kawy jedna z droższych, półki z towarem, mroznki czyli pizza, hamburgery, roznegovrodzaju kanapki i mikrofalówka... To wszystko dla spragniomyvh i głodnych turystów. Joasiu wiesz jakie pierwsze słowa padły ma nasze usta??? W Polse by to nie przeszło... byłoby zniszone i rozkradzione...Niestety u nas wszystko co jest ładnie jest zniszczone. Nie rozumiem tego jak można nowy budynek odremontowany zniszczyć jeszcze w tym samym tygodniem smajują go farbą w sprayu... łamać nowo postawione ławki albo wycinać coś na nich i kiepować pety... z ludźmi jest chyba coś nie tak...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, widywaliśmy nawet zniszczone wiaty w górach, śmieci wtykane w każdą szczelinę skalną, porysowane zabytki i dewastowane schroniska...może niszczenie to druga natura Polaka?

   Usuń
 23. Jak ostatnio usłyszałam, że ludzie kradną studzienki kanalizacyjne to oniemiałam... Ja wszystko rozumiem, ale że studzienki, naprawdę? A co z tym, że nocą ktoś w dziurę wjedzie albo wejdzie, że komuś zwyczajnie krzywda może się stać. Ja myślę, że to wynika z tego, że ktoś nie jest nauczony szacunku do ludzi i rzeczy, że ma wpojone, że jak wspólne to znaczy, że niczyje, jak ktoś nie płaci to sobie pozwala na niszczenie. Murale są świetną sprawą, te ładne oczywiście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była pierwsza moja refleksja, ktoś ucierpi lub straci życie, ale złodziej o tym nie myśli.

   Usuń
 24. Też nie potrafię pojąć takiego niszczenia dla samego niszczenia. Nie wiem, co to, bezmyślność, brak szacunku? Jak widzę bazgroły na świeżo odnowionej elewacji, to mnie coś trafia. I żeby to jeszcze niosło jakieś przesłanie albo ładne było... Moi rodzice do dziś wspominają jednego chłopaka z sąsiedztwa jako tego, co niszczył drzewka i kopał w śmietnik.
  Może prace społeczne przy odnawianiu by w czymś pomogły, gdyby ci ludzie mieli poczucie, że to oni sami o coś zadbali?
  Chociaż siedzenie na oparciu rozumiem, bo przyjemniej się tak siedzi. 😅 Tylko jednak pasowałoby nie usyfić przy tym siedziska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siedzenie na oparciu jest wygodne? jak na drągu przecież...to po co ławki z oparciem, wystarczy zamontować kawał rury do siedzenia .

   Usuń
 25. Ja również nie pojmuje wandalizmu. Mam ochotę takich ludzi po prostu wywieźć gdzieś daleko na roboty, najlepiej do kamieniołomu. Może wtedy nauczą się szacunku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Już nie mogę nawet zmienić na konto Google...
   Aga Bruchal

   Usuń
  2. Och, gdyby ich kierować do kamieniołomu, to dopiero odezwałoby się oburzenie na łamanie praw człowieka...

   Usuń
 26. Zbyt często uchodzi im na sucho ...więc eskalują . Czy to nie dziwne, że w kraju, w którym nie brak donosicieli, tymże donosicielom brak odwagi by donosić na osiedlowych wandali i zbirów ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie! ciekawe pytanie! ale nawet straż miejska się ich boi, łatwiej karać rowerzystów i panie z pieskami...

   Usuń
 27. Na plaży w Łebie, codziennie panowie zmagali się z zainstalowaniem pięknej poręczy wokół nowego tarasu. Niestety każdego ranka była ona zdemolowana i powyginana . Ile do tego trzeba mieś siły i uporu...

  OdpowiedzUsuń
 28. 6-9 lat. To jaka będzie reakcja rodziców tych dzieci, gdy im powiesz, że ICH dziecko śmieci i niszczy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co takie małe dzieci robiły same z dala od domu?
   Tu już inny paragraf nawet się kłania...

   Usuń
 29. Bezkarność, brak kultury, nierozróżnianie dobra od zła, ale nie oszukujmy się, to rodzice ponoszą odpowiedzialność za wychowanie nieczułych wandali na krzywdę innych.
  Zasyłam serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej powinni ponosić odpowiedzialność, ale nie poczuwają się....

   Usuń
 30. Chyba od wielu lat mam okazję mieszkać w miejscach bez wandali ... I jakby miejsca, w których bywam też to szczęście mają:)
  Ale nie zaprzeczę, że mieszkamy niedaleko Nowej Huty , która uwielbiam, a tam prac domorosłych graficiarzy w bród :) ... zresztą kilka lat dzieciństwa spędziłam w takiej dzielnicy Katowic , co to pewnie przejezdni utozsamiali by ją chętnie z tą "złą " NH :) Dlaczego? Nie wiem...może z "braku" rodziców w codzienności, może z nuepotrafienia w żaden inny sposób znaleźć wspólny język z rówieśnikami...może z łatwości władania w źle towarzystwo... może w związku z patologią w domu... nie wiem :(

  Basia (SielskieM)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie, nie wiemy, bo gdyby to było oczywiste, to może można by zadziałać? A może to nieodłączna część każdego społeczeństwa?

   Usuń
  2. Tylko jak zadziałać na może możliwe powyższe :/

   Usuń
 31. Do wandalizmu zachęca bezkarność, zarówno młodocianych jak i też ich rodziców. Ten proceder nie jest nowy, lecz jak sądzę, w znacznym stopniu się rozwinął w nowej Polsce i ma się całkiem dobrze. Policjanci wolą się uganiać za kobietami, ewentualnie pomagają straży granicznej, aby nie dostał się do kraju jakiś Syryjczyk. Czasami wręcz wydaje się, że te rzesze chuliganów są wręcz chronione przez policję, której np. jakoś się nie udaje wyłapać kiboli grasujących na stadionach. Na przykład na mecze piłkarskie nie wolno jest wnosić, a później odpalać środków pirotechnicznych, a i tak płoną race. Niby są kary, ale pewnie takie, które odpowiadają zadymiarzom, więc cały czas goni się tego króliczka. 100 osób się leje, a policja wyłapuje trzy, cztery, no i zabawa trwa dalej. Mimo wszystko myślę, że w czasach minionych przestępcy i wandale bardziej się jednak bali milicji... może też większą reprymendę dostawali od rodziców. Dzisiaj w dobie bezstresowego wychowania, a właściwie w jego zaniku, wolno wszystko. Rodzina zatem nie funkcjonuje właściwie, a szkoła? No cóż. Szkoła współczesna praktycznie przestała wychowywać i skoncentrowała się na nauczaniu "pod egzaminy". Kiedy do tego dodamy fakt, że tam na GÓRZE są ludzie bezkarni, to zdziwiłbym się bardzo, gdyby młodzi ludzie nie czerpali STAMTĄD wzorców bezkarności...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otóż to, ryba psuje się od głowy, to wiemy.
   W szkole próbowano różnych rozwiązań, ale nawet za zniszczenia dokonane przez uczniów rodzice obwiniają nauczycieli i płacić nie zamierzają, niebawem nie będę musiała się tym denerwować.

   Usuń
 32. Niszczenie to siostra/brat bezmyślności. Ale to temat na długą dyskusję. Obserwuję koło swojego domu coś co mnie doprowadza do szału. Napiszę o tym wkrótce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, serce boli, bezradność jest strasznym uczuciem, niestety...

   Usuń
 33. Mój tato zawsze mówił, że wandalom powinno się ucinać ręce. Czasem zastanawiam się czy to by nie pomogło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, drastyczne rozwiązanie, ale może byłoby skuteczne?

   Usuń
 34. Nie mam pojęcia skąd się nierze wandalizm, choć pewnie kwestia wychowania ma duże znaczenie. Ja pamiętam sytuacje jak mieszkałam w Polsce i wybudowali piękny drewniany plac zabaw, trzy dni później wandale go zniszczyli...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba pokolenia miną, zanim to się zmieni...

   Usuń
 35. Witam serdecznie ♡
  Szczerze? Nie mam pojęcia skąd się bierze wandalizm. Nie potrafię wyobrazić sobie, co Ci "ludzie" mają w głowie. Z moich obserwacji wynika, że alkohol ma na to bardzo duży wpływ, potrafi zmienić człowieka nie do poznania. Jeszcze gorzej, jak alkohol jest w grupie. W tedy pojawiają się różne dziwne pomysły w chęci zaimponowania, popisania się, wykazania. Ja wiem, że to głupie, no ale co zrobić. Śmiecenie? - lenistwo. Nigdy nie byliśmy dobrzy z ekologii, dopiero od niedawna pojawiły się porządne kary za śmiecenie. Wywożenie opon do lasu to też wandalizm. Wydaje mi się, że wpływ na wandali ma otoczenie w jakim się wychowali, ewentualnie w jakim żyją (bo myślę, że wandalem można zostać, nie trzeba się nim urodzić) oraz brak podstawowej estetyki i wyczucia.
  Ludzie są różni. Wiele ich cech nigdy nie będzie dla mnie zrozumiałych.
  Jeżeli chodzi o komentarze, jeżeli ktoś, powiedzmy ja, komentuję dużą liczbę blogów dziennie, to po którymś publikowanym komentarzu trafi on do spamu. Wygląda na to, że blogger wychwytuje ilość komentarzy pisanych z jednego konta a po przekroczeniu jakieś magicznej liczby uważa człowieka za bota. Chyba nie ma na to innej rady, jak sprawdzać regularnie zakładkę "spam" ja to robię praktycznie codziennie.
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tak być z tymi komentarzami!
   A za wywożenie opon do lasu itp. wprowadziłabym kary więzienia.

   Usuń
 36. Mam wrażenie, że młode piosenkarki (ciekawe czemu głównie one) naśladują jedna drugą, aż uszy bolą. Nie wiem czemu, kto je namawia do tego.

  Też wolę nie wyobrażać sobie co czuje rodzina. Zwłaszcza, że jej mąż pan Grzędowicz też pisze fantastykę i jest dość znany. Teraz dziennikarze mu nie odpuszczą podwójnie.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, wszystkie znane osoby muszą się z tym liczyć, niestety...

   Usuń
 37. Już nie wiem czy mi się śniło, że pisałam komentarz czy zeżarlo. Ale jestem, z tel. nie napiszę więcej więc tylko ściskam setdecznie🌝

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu, w spamie nie ma, ach, szkoda słów na bloggera...

   Usuń