czwartek, 13 kwietnia 2023

Symbole mniej znane

Symbolika wielu zwierząt, przedmiotów lub postaci jest nam znana i oczywista. Lis symbolizuje spryt, sowa mądrość, wąż jest symbolem wszystkiego, co złe i fałszywe, drzewa są symbolem siły i długowieczności, jajko symbolem życia itd.


Ale czy znamy znaczenie innych, mniej popularnych symboli ?

Bazyliszek - symbolizuje nie tylko zło i grzech, diabła i złośliwe spojrzenie, ale także kobietę rozwiązłą, która niszczy mężczyzn. Krew Bazyliszka miała przynosić szczęście i była amuletem przeciw czarom.

Jaskinia - symbolika grobu, zmartwychwstania, ale i śmierci, schronienia i narodzin. W wierzeniach jaskinie postrzegano jako siedzibę potworów, smoków i zbójców. Widzenie jaskini w marzeniu sennym interpretowano jako boleść i udrękę.

Jednorożec - symbol czystego rozumu, mądrości, ale i monarchii absolutnej, odwagi i siły. jednorożce symbolizowały także samotność, życie zakonne, czystość i łagodność. W średniowieczu był to ulubiony motyw scen z polowania w ówczesnej sztuce. Polowanie na jednorożce były także częstym motywem tkanin dekoracyjnych XV i XVI wieku.

Konik polny - symbolizował strach, nieśmiałość, skromność, ale i lekkomyślność. W symbolice chrześcijańskiej oznacza nawrócenie, w marzeniu sennym symbolizuje stratę.

Mak - symbol zapomnienia, niewiedzy, obojętności, ciszy i szaleństwa, oczarowania, ale i niezgody. Mak postrzegano jako przelotną przyjemność i absolutną ciszę.
"Cicho, jak makiem zasiał."
"Przyjemności, jak zrywane maki chwytasz"

Perła - symbolizuje czystość, zdrowie, wiarę i wiedzę tajemna. perły oznaczają także poświęcenie, łzy, bogactwo i nieśmiertelność. Muzułmanie wierzą, że każdy ze zbawionych zamknięty zostaje w perle wraz ze swą hurysą.

Spirala - to symbol nieskończoności, rozwoju, tajemnic życia i śmierci, erotyzmu i płodności. Spirala podwójna, skręcająca się w 2 przeciwnych kierunkach, u starożytnych Celtów symbolizowała śmierć i zmartwychwstanie.

Wróbel - symbol rozwiązłości, płodności, odwagi i wojowniczości. inna symbolika to czujność, pamięć, samotność i skromność. Pięknie napisał Leopold Staff: " kochany wróblu mój, obywatelu 4 pór roku i świata całego, bywalcze wszystkich dróg"

Żaba - wedle Ezopa, żaba to potęga głosu i bezsilność ciała. Uchodzi za symbol wiosny, nadziei, natchnienia, ale i bezbronności, uważano także żaby za symbol brzydoty i dwuznaczności, ale i lubieżności oraz rozpusty.


Istnieje wiele symboli w naszym życiu, choćby  symbolika kwiatów. Czerwone róże to znak miłości, niebieskie kwiatki to symbol nadziei, białe niewinności itd.

Czy znane są Wam inne symbole, o których milczą uczone księgi?

91 komentarzy:

  1. Chyba każdy ptak to symbol wolności...
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba tak, ludzie zawsze zazdrościli ptakom możliwości latania...

      Usuń
    2. O właśnie, Stokrotka pierwsza powiedziała to, co mi przyszło na myśl 🕊🕊🕊

      Usuń
    3. Pewna pani w przypływie niewczesnej szczerości wyznała w małym towarzystwie, że jej mąż ma niestety "symbolicznego ptaka"...

      Usuń
    4. Niedobrze to świadczy o tej pani, niestety...

      Usuń
    5. A jeśli to prawda?

      Usuń
    6. to nadal źle świadczy o tej pani!

      Usuń
  2. to ja nie chcę być muzułmaninem i nie chcę być zbawiony... hurysa jest okay, nawet bardziej, niż okay, ale spędzić z nią w zamkniętej klitce całą wieczność to jest naprawdę wybitnie nie okay, LOL...
    p.jzns :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie dziwie się, w takiej klatce, to i najpiękniejsza hurysa może się znudzić...

      Usuń
    2. W naszym arcykatolickim państwie możesz być co najwyżej kato-talibem, a w charakterze kato-hurysy otrzymać do wspólnego różańca najświętszą panienkę, perełkę Pawłowicz. Reflektujesz?

      Usuń
    3. bezpośredni kontakt z plugawym krystynem trudno wytrzymać nawet nanosekundy na otwartej przestrzeni, chyba że ma się różaniec bojowy, zaczepno - obronny pod ręką...

      Usuń
    4. widziałam takie różańce, że strach budziły swym wyglądem...

      Usuń
    5. Katechetka w ZSZ, była sekretarz PO PPZPR zresztą, poleciła uczniom zrobić różańce z dostępnych materiałów.
      Młodzież ma sporo twórczego zmysłu...
      Był różaniec z z kapsli z butelek po piwie [każdy dziesiątek innej marki]...
      Był różaniec z haceli; starsi wiedzą, co to było, młodszym ta wiedza z powodu powszechnego braku koni do niczego nie jest potrzebna... Koń czym jest/był nie będę tłumaczył...
      Był różaniec z opakowań po "dyskretnych" wytworach polskiego przemysłu gumowego. Nie chcę być dosłowniejszy, by wierzących nie wodzić na pokuszenie...
      (ex)Towarzyszki katechetki o mało najjaśniejszy szlag nie trafił. Nas także - ze śmiechu... I to wszystko niemal na przedpolach Warszawy, w powiecie ze "stolicą" zwaną "Kaczogrodem".

      Usuń
    6. Faktycznie inwencja twórcza godna podziwu...lecz raczej na poziomie uczniów ZSZ

      Usuń
    7. Przecież to było w ZSZ, wiec niby dlaczego miałaby być na poziomie na przykład KUL-u?

      Usuń
    8. no właśnie, więc czego się katechetka spodziewała?

      Usuń
  3. Wół symbolizuje siłę, ciężką pracę, ale i niewolę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to jest skomplikowane... symbolem naszego rodzimego boga Welesa też jest wół, a Weles zajmował się światem poza życiem ("podziemnym"), mądrością (nauką i magią), a także bogactwem materialnym, liczonym ongiś w wołach... a zważywszy na to, że wół jest eunuchem, zaś Weles z pewnością nim nie jest, to sprawa komplikuje się do kwadratu...

      Usuń
    2. */errata... Weles nie "zajmował się", tylko "zajmuje", bo on naprawdę nie umiera, w przeciwieństwie do...
      nieważne, zostawmy to...

      Usuń
    3. Moja babcia czasem mawiała też, że ktoś jest uparty jak wół...ale ciężka praca to na pewno!

      Usuń
    4. @PKanalia
      Weles opiekował się bydłem, bo posiadanie go stanowiło o bogactwie, ale czy wół symbolizował boga?

      Usuń
    5. Czyli Weles był bykiem, a nie wołem. W takim razie sprawa jest jakby mniej skomplikowana.

      Usuń
    6. @Jotka...
      można uznać, że pośrednio symbolizował, bo nieraz jest tak, że osobę symbolizuje to, czym ona się zajmuje... ale Weles raczej nie przyjmował wprost postaci byka, tak jak szewc nie przyjmował postaci buta, którego nieraz miał na szyldzie...

      @Szarabajka...
      nie każdy właściciel bydła, nawet dużego stada. miał/ma byki, a jak chce rozmnożyć stado, to wynajmuje byka od kogoś... to jest zresztą praktykowane w hodowlach wielu zwierząt...
      natomiast kompromisowo można przyjąć, że bogactwo liczono w sztukach bydła bez precyzowania detali: krowa, byk, wół, cielę, etc...

      Usuń
  4. Osioł,osoba uparta, jemioła ,Sowa mądra głowa, jest tego sporo
    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z nowych symboli…kaczka symbol obłudy, zakłamania i hipokryzji….
    Marek z E

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe.
    Zaskoczyła mnie interpretacja żaby. W Kolumbii sprzedawano figurki zwierzątek, takie z kilkoma dziurkami, że można na nich gwizdać melodie, i wybrałam żabę, bo uznałam, że ona jest z nich najbardziej klasyczna, przekonało mnie też tłumaczenie, co znaczyła: chyba miała przynosić szczęście.
    W Barcelonie kupiłam magnes z osłem, bo miał na plecach (czy raczej na boku) katalońską flagę, tę taką oficjalną, pasiastą bez gwiazdek. Dopiero potem zainteresowałam się, dlaczego osioł i znalazłam, że jest uważany za symbol Katalonii, pracowity i uparty, w kontraście do hiszpańskiego porywczego, silnego, ale głupszego byka. :)
    Widać, jak nie przepadasz za gołębiami. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety, naraziły mi się bardzo kiedyś i robią to nadal...dużo by mówić!

      Usuń
  7. BBM: Mrówka- symbol pracowitości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, w dodatku podobno mówki zwalczają kleszcze!

      Usuń
  8. Witaj, Jotko.

    Uwielbiam Słownik Wł. Kopalińskiego. Mam go od lat, zawsze na podorędziu, i czytuję go sobie już bardziej dla przyjemności niż w celu zdobycia informacji:)

    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten słownik i jemu podobne to świetna lektura, zwłaszcza na zimowe wieczory:-)

      Usuń
  9. Ech te symbole, często krzywdzące, przykładowo:
    Padalec- człowiek wzbudzającym odrazę swoim postępowaniem.
    A ten padalec to beznoga jaszczurka, całkowicie niegroźna. " Po łacinie padalec to Anguis fragilis, a ten drugi człon oznacza "kruchy, delikatny". Do tej kruchości nawiązuje też polska nazwa. W XVI wieku czasownik "padać się" był odpowiednikiem "kruszyć się, pękać się". Padalec to był ten, który pęka, a jaszczurka ma łamliwy ogon – wyjaśnia językoznawczyni.
    Osioły symbol głupiego uporu, zaś znawcy twierdzą że to inteligentne i empatyczne zwierzęta, ale bardzo ostrożne. Jeśli w terenie natkną się na coś co jest im obce, to się tego obawiają, dopiero jak się z tym oswoją to mogą iść dalej.
    Podobnie jest ze świnią i wieloma innymi symbolami :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o osły a nie osioły :)

      Usuń
    2. To prawda, niektóre zwierzęta w swej symbolice bardzo zostały skrzywdzone, chyba człowiek kiedyś za nimi nie przepadał lub mało je znał tak naprawdę...

      Usuń
  10. ,,przemokniety,jak kura,,ma np.brudne wlosy,,,,wysoki,jak brzoza,a glupi jak koza,,cicha mysz,,silny,jak wol..

    OdpowiedzUsuń
  11. piekny,jak motyl,,brudny,jak swinia...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Motyl to chyba nie tylko symbol piękna, ale i ulotności, kruchość skrzydeł i krótki żywot, a jak się nimi zachwycamy!

      Usuń
  12. Moje ulubione ptaki i symbole jednocześnie to jaskółki i kolibry.

    OdpowiedzUsuń
  13. Oj, sporo jest takich symboli. Widzialam w ksiegarni ksiege z nimi, grubasna ale nie kupilam bo kto by spamietal co kazdy jeden stwor symbolizuje i czy to wogole prawda ? Zawsze slyszalam/czytalam ze sowa, oprocz symbolu madrosci, jest zwiastunem zla.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W młodości słyszałam nawet, że nie nosi się broszki w postaci sowy, bo to przynosi pecha...

      Usuń
  14. No popatrz- przed wyjazdem z Polski kupiłam sobie Leksykon symboli, tłumaczony z niemieckiej, znanej serii Leksykonów wydawnictwa naukowego HERDER. Bardzo ciekawa pozycja. A chwilami mam wrażenie, że niemal każdy wyraz ma ukryte dla ogółu znaczenie symboliczne. Opisy są szalenie szczegółowe. Do przeczytania jest 358 stron mikroskopijnym drukiem.Dobrze,że mam specjalne szkło pwiększające do czytania takiej malizny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe przykłady tam mogą być i jak mówi Serpentyna wyżej, trudno to spamiętać, a książki drukowane maczkiem często odpuszczam, nie mam szkła powiększającego!

      Usuń
    2. Też mam Leksykon symboli Herdera, przetłumaczony na polski, ale widać w innym wydaniu, bo ma jedynie 191 stron. Ale druk też drobny :)
      Natomiast grubą cegłą jest Leksykon symboli autorstwa Biedermanna, ten sobie liczy 463 strony, więc nie w kij dmuchał! Jest tam sporo ciekawych historii.
      Ale najchętniej czytałabym to, czego nie mam, czyli właśnie Kopalińskiego. To z sentymentu do jednej z ulubionych lektur - jego Słownika mitów i tradycji kultury.

      Usuń
    3. Mam ten słownik, gruba księga i arcyciekawa!

      Usuń
  15. Ja mam
    "Słownik symboli" - Juan Eduardo Cirlot

    https://lubimyczytac.pl/ksiazka/96248/slownik-symboli

    Znam jakieś tam symbole
    Tylko znowu ciśnienie padło, a ja razem z nim 😞

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Znam ten ból wczoraj głowa mi ciążyła strasznie, a wieczorem ulewa i noc do niczego...

      Usuń
  16. Witaj Jotko
    Od zawsze fascynowała mnie symbolika. Mam w domu kilka takich książek
    Pozdrawiam ciepło, chociaż Pani Wiosna płacze za oknem

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo ciekawa jest ta symbolika. Kiedyś nie było pisma, więc ludzie robili rysunki, które coś oznaczały. Teraz pismo jest nam wszystkim dobrze znane, ale znów uciekamy się do rysunków, symboli. Wszystko w mediach społecznościowych załatwia się jednym "lajkiem". Trochę to smutne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak ,lajki, emotikony, sms-y, to nawet nie pismo obrazkowe, a wręcz skróty myślowe.

      Usuń
  18. Coś mi się kojarzy, że będąc w Olsztynie w delegacji chciałam przywieźć drobne prezenty dla rodziny i chyba jakieś żaby przywiozłam...
    Aż sprawdzę co ma żaba do Olsztyna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas symbolem miasta jest wiewiórka, ale nawet nie wiem czy na eksport coś produkują...

      Usuń
  19. Bardzo ciekawy post. Nie znałam wielu symboli, a jakieś nie wymienione nie przychodzą mi do głowy. Zasmuciła mnie symbolika sowy, którą zawsze lubiłam jako "nosicielkę" mądrości, ale jeżeli uznać, że jest też sprawczynią pecha, to może dziś otrzymałam odpowiedź na nurtujące mnie od dawna pytanie, "dlaczego nie to spotyka"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Za pechowe uznaje się także perły, kalie...zresztą pamiętam opowieści mojej babci, z których wynikało, że symbolika ludowa wiele przedmiotów uważała za odpowiedzialne za wiele nieszczęść i życiowego pecha

      Usuń
  20. Chyba sobie sprawię taki słownik.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lubię przeglądać podobne wydawnictwa, mnóstwo w nich ciekawostek.

      Usuń
  21. „To znaki i symbole rządzą światem, a nie słowa czy prawa” – twierdził chiński mędrzec Konfucjusz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest w tym wiele racji, choć mnóstwo wody upłynęło od jego czasów.

      Usuń
  22. JoAsiu ♥, nie wszystkie symbole znam, więc z przyjemnością przeczytałam Twoją ciekawą notkę ;) .. oczywiście chętnie sobie poczytam książkę o symbolach ;)
    .. uwielbiam wszelakie ciekawostki, zawsze chętnie poszerzam swoją wiedzę :)

    - pozdrawiam Cię najserdeczniej i najcieplej, uroczego weekendu ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że znalazłaś cos ciekawego dla siebie:-)

      Usuń
  23. Odpowiedzi
    1. Jest tego całe mnóstwo, zbyt mało miejsca na blogu..

      Usuń
  24. I pomyśleć, że wróbli jest coraz mniej...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze myślałam, że sporo, a to podobno mazurki...

      Usuń
  25. Ciekawe... Uwielbiam zgłębiać symbolikę...

    OdpowiedzUsuń
  26. Mnie trochę zdumiewa fakt, że spirala to symbol płodności skoro są spirale, które działają tak, żeby tej płodności zapobiec :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Widocznie twórcy spirali domacicznej nie znali tej symboliki ;-)

      Usuń
  27. Pogadaj z Profesorem Langdonem...;o)

    OdpowiedzUsuń
  28. KSIĄDZ - symbol prostoty i skromności obyczajów, wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu, ubóstwa materialnego i życzliwości oraz wspomożenia dla ubogich

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej antysymbol, ale rozumiem sarkazm:-)

      Usuń
    2. Tak twierdzą sami księża - blagierzy, jutuberzy, gawędziarze... Przypuszczam, że sami siebie dobrze znają. A sarkazm jest mi z gruntu obcy.

      Usuń
  29. Tak, znam taki symbol. Alegorię właściwie: DYREKTOR. Symbol mobbingu, depresji, mysli samobójczych, wszelkiego zła, stalinowsko-hitlerowskich metod, bezduszności, diabła wcielonego etc., etc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. PREZYDENT - symbol zdecydowania, stałości poglądów, niezależności sądów i postaw, godnej postawy i rozumu. Niestety - tylko symbol bez krzty realizmu i nadziei na zmianę.

      Usuń
    2. Z dyrektorem i prezydentem zgadzam się oczywiście, no i przypomniało mi się, że kiedyś postrzegano bibliotekarki jako stare panny z kokiem i w wełnianej chuście na ramionach, taka szara mysz zagrzebana między regałami..

      Usuń
  30. O tak, tak...ostatnio pojawił się nowy symbol, którego w żadnej księdze nie znajdziesz... osiem gwiazdek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. o właśnie, przypomniałaś mi jeszcze czerwoną ekierkę, błyskawicę i czarne parasolki!

      Usuń